Президентът Румен Радев критикува премиера, че прехвърля на парламента отговорността по темата за Република Северна Македония.
Държавният глава определи предложенията на Франция за преговорна рамка между Скопие и Брюксел като стъпка в правилната посока, но посочи, че трябва да бъдат изяснени много въпроси преди България да вдигне ветото си.
Румен Радев критикува правителството, че не е успяло да изработи българско предложение по темата за Република Северна Македония.
"А сега внася френското и при това прехвърля цялата отговорност на Народното събрание, без да заяви позиция. Не може министър-председателят да внася чуждо предложение без свое мнение. Той не е куриер, а премиер."
Радев не е променил позицията си по темата кога трябва да бъде вдигнато българското вето.
Президентът определи предложенията на Франция като стъпка в правилната посока, но посочи, че остават въпроси, които трябва да бъдат изяснени преди България да даде "зелена светлина" за начало на преговори на Скопие за еврочленство.
"Вписването на българите в Конституцията преди началото на преговорите е задължително, но не достатъчно условие. Не по-малко важно е да има ясни механизми и измерими критерии за изкореняване на десетилетната политика на дебългаризация, кражба и фалшификация на българската история, за възстановяване на разрушени паметници и знаци на българщината по тези земи, за опазване на българското културно историческо наследство, за изкореняване на езика на омразата, за реабилитация на всички жертви, репресирани само заради това, че са продължили да се наричат българи."
Радев очаква българското правителство категорично да изясни всички тези въпроси.
"Да изисква ясни механизми и гаранции и да отстоява българския интерес."
ЕС ще създаде Европейски механизъм за продажби на военно оборудване, обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в реч пред кадети в Кралската датска военна академия в Копенхаген. Той цели да засили европейската отбранителна промишлена база, за да може тя да произвежда отбранителни системи и оборудване в необходимите за..
Близо 100 души са дарили днес кръв за пострадалите в Република Северна Македония във Военномедицинска академия (ВМА), съобщиха от лечебното заведение. Акцията започна по-рано днес, като ВМА се включи към инициативата на Българския Червен кръст (БЧК), УМБАЛСМ "Пирогов" и Националния център по трансфузионна хематология. Продължава акцията за..
Министърът на здравеопазването на България доц. д-р Силви Кирилов и министърът на здравеопазването на Република Северна Македония д-р Арбен Таравари, заедно с министрите на външните работи на двете страни Георг Георгиев и Тимчо Муцунски, ще посетят Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И. Пирогов",..
В британската столица Лондон микробус се е врязал в пешеходци близо до входа за Кралския колеж в центъра на града. По данни до момента има загинала жена, а шофьорът е арестуван по подозрения в престъпна небрежност и употреба на наркотици. Данните все още са оскъдни, но въоръжени полицаи, парамедици и пожарникари са в района, който е отцепен...
Кампания по кръводаряване за пострадалите при трагедията в Кочани организира и Районната болница "Д-р Никола Василиев" в Кюстендил, обявиха от здравното заведение. Там ще могат да даряват доброволци от 9-те общини в региона - кръвният център в Дупница е закрит преди две години. За областта кръв може да се дари единствено в това лечебното..
Сняг вали в Смолянско, като по високите части вече трупа нова снежна покривка. В курорта Пампорово новата снежна покривка е 4-5 см и продължава да вали слаб сняг, посочват от Планинската спасителна служба. В цялата Смолянска област има валежи, като сняг вали по високите части със слаба и средна интензивност. Снежната покривка е от 3 до 5 см. Вече..
Около 700 хиляди са хората с увреждания, които се нуждаят от различни социални услуги и подкрепа, отбеляза министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. По думите му трябва да се направи така, че да има повече работни места и хората да се осигуряват на реалните си заплати, за да може държавата да насочва повече средства към уязвимите групи...
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7-..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..
Има транспортирани от Северна Македония пациенти и в болници в Пловдив и Варна. Трима са във Военноморската болница във Варна - д ве момчета и едно..