Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Брокерите започнаха да стават основни фигури в управлението"

Тома Биков: Щом Борисов и Радев започнаха да говорят почти едно и също, нещата са очевидни

"Управлението беше структурирано около Борисов, затова се разпада"

Снимка: Силвия Великова

"Имахме вътрешно усещане, че е добре правителството да покаже какво може и да стигне до естествения си разпад. Но очаквахме това да се случи по-късно. Става въпрос за хора, които са неграмотни политически. Затова и изходът беше ясен".

Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ Тома Биков.

И подчерта, че БСП и "Демократична България" са жертва на случващото се в момента:

"Те ще си понесат щетите – едните, защото мълчат, а другите, защото говорят. Кирил Петков не можа да изгради реалистична конструкция на управлението. Конструира се сложно управление на базата на обещанията и на моментните размисли на Кирил Петков в мола. Не се помисли как ще се вземат решенията в коалицията".

По думите му има един политически брокер, който движи нещата, "и това е Радостин Василев".

"Той е явният човек, който събира гласове от ИТН. Брокерите започнаха да стават основни фигури в управлението. Това ще доведе до срив на доверието".

Дори и да се намерят достатъчно хора, които да гласуват срещу вота на недоверие, според Биков след това ще настъпи още по-тежка политическа криза.

"Щетите, които тези хора ще нанесат на държавата, няма да знаем какво да правим след тях. Ще провалят Плана за възстановяване. Ще доведат нещата до тотална безизходица. Ще се ескалира напрежението по улиците. Сегашното управление е базирано само на това кой кого харесва като човек и кой кого не харесва. Такава беше идеята – Борисов. Управлението беше структурирано около Борисов и затова се разпада. Единственият аргумент на това управление е Бойко Борисов".

В предаването "Политически НЕкоректно" той допълни, че правителството е слабо и безпомощно пред предизвикателствата и дава основателни тези на по-антизападно настроените да кажат – това ви е Западът.

"И ПП, и ДБ казват, че едва ли не те са единственият гарант за европейския път на България. Ако те са единственият гарант, тежко ни. Тези хора не могат да издържат шест месеца в управлението, какво остава да пазят българския път".

По думите му, докато вървят обвинения, че едни са фашисти, а други - мафиоти, "ще докараме страната до пълна безпътица, до каквато вече почти сме стигнали".

"По време на протеста през седмицата в парламента имаше хора, които ходеха да показват на тези отвън кой депутат откъде ще излезе. Това бяха хора от ПП. Но те не си дават сметка какво правят".

Тома Биков не би подкрепил правителство с мандат на ПП в рамките на този парламент.

"Не мисля, че е коректно с нашия мандат да бъде съставено правителство в този парламент, при положение че сме втора политическа сила. Нуждаем се от легитимно управление... Основната роля и отговори трябва да дойдат от президентската институция. Щом се е стигнало до там Борисов и Радев да говорят едно и също, може би това, което казват, да е очевидно, а не да е пак плод на мафията. Как може децата на Борисов да не го предават от 2007-2009 година досега, а ПП и Радев да стигнат до това положение за месеци".

Според депутата е по-добре да се отиде максимално бързо на избори.

В проекта на френското председателство за преговорна рамка между Република Северна Македония и Европейския съюз има много неясноти, заяви той.

"Явно се изпълнява някакъв план. Изключително много си отслабихме позицията с тези две външни политики, с поемането на ангажименти, които Кирил Петков не може да изпълни".

Интервюто с Тома Биков можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30