Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новата Студена война е много по-лоша от предишната"

Валентин Радомирски: В България върви надпревара кой е по-по-най от евроатлантиците

"Ние очевидно търсим, с ред ходове, причисляването ни към ястребите в Европа"

Валентин Радомирски
Снимка: БГНЕС

"Позорно грандиозен скандал за българската дипломация, за българската държава."

Така определи изгонването на 70 руски дипломати и дипломатически персонал от България Валентин Радомирски, дипломат и външнополитически анализатор.

Във Виенската конвенция е казано, че държавата решава, а външното министерство обявява. Всички държавни органи трябва да бъдат по един или друг начин уведомени и да дадат съгласие за подобен драматичен ход, поясни Радомирски в интервю за БНР.

"С този ход продължихме конфронтационната спирала, в които са влезли отношенията с един от най-важните ни съседи", посочи дипломатът.

"Ние очевидно търсим, с ред ходове, причисляването ни към ястребите в Европа в това противостоене, което Западът и Русия изпитват. По същия начин взехме решението за прекратяването на вноса на газ от "Газпром", по същия начин, без решение на Министерския съвет, предварително обявихме и затворихме въздушното си пространство. Това е поредица от еднолични действия – аз се учудвам на коалиционните партньори как ги търпяха досега."

В България върви надпревара кой е по-по-най от евроатлантиците, смята Радомирски.

Нареждането ни в редицата на ястребите според него ще ни постави в доста неизгодна позиция след войната в Украйна.

В Европа започват да се появяват подозрения спрямо стари исторически претенции между една и друга страна, започват да се оформят подобни сценарии, отбеляза още Валентин Радомирски.

"Има нова Студена война, но тогава трябва да наречем старата Студена война хладна война. Защото новата Студена война е много по-лоша от предишната хладна война. Тази Студена война е последният предпазен клапан в тази ескалация на военно противопоставяне, в която влязохме през последните години", коментира експертът в предаването "12+3". По думите му се намираме в неконтролируема ситуация на ескалация на напрежението.

"Американофобията в Русия и русофобията на Запад са достигнали крайни размери, които са вързали ръцете на техните ръководители и на външните им министри. Недоверието, което е възцарено между двете страни не създава никакви предпоставки за търсенето на някакви компромиси. Върви се на изтощение на едната или другата страна и това е много опасно – тази страна, която първа почувства това, може да доведе ескалацията до военен конфликт на глобално ниво", изтъкна в коментара си Валентин Радомирски.

"Пекин го тикат да направи нещо подобно на това, което Русия направи с Украйна, по Тайван", допълни анализаторът.

Частичните избори в САЩ през ноември ще решат дали ще бъде продължена сегашната политика на администрацията на Байдън или ще се наложат промени в нея, коментира още Радомирски.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05