Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антонина Дуриданова описа живота си в книга

Книгата е "Бягство от желязната завеса. Ново начало"

"Тази книга я написах преди две години първо на английски език", каза за БНР Антонина Дуриданова за книгата си "Бягство от желязната завеса. Ново начало".

Антонина Дуриданова  Снимка: Станислава Пирчева

В книгата тя представя нейния поглед за времето на комунизма.

"Образованието и познанията, които натрупах по време на този извървян път ми позволиха да осъществя мечтите си и да съм щастлива", допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Дуриданова.

Приятелка на Дуриданова е д-р Мария Грозева, която заяви:

"Тя е успешен борец и се реализира на място, в което не е родена".

Цветанка Димитрова допълни:
"Наистина едни истински приятелства се случват и стават от нищото и продължават вече 13 години". 

Йорданка Димитрова заяви:

"За мен е едно голямо чудо, че в рамките на няколко месеца едно виртуално приятелство се превърна в реално".

Нели Корчева:

"Книгата е чудесна, драматична, описва нейния живот и дава надежда на хората".

Дуриданова каза, че избягала от България заради трудния живот у нас:

"Аз се завърнах в България, когато комунизма падна, в самото начало, защото аз винаги съм обичала страната си и аз бях много горда и щастлива, че имам тази възможност да изпълня дълга си към родината". 

Антонина Дуриданова    Снимка: Станислава Пирчева

Антонина полага много усилия и труд в преследване на мечтите си да е успешна и щастлива в живота. Има три висши образования - руска и френска филология, бизнес администрация със специалност счетоводство и магистър международна търговия комбинирана с испански език. Постъпва на работа в американската данъчна администрация където в кратък период става експерт. При падането на комунизма по покана на представител от българското Министерство на Финансите е поканена и през 1992 година взима пост на американски съветник по данъчни въпроси в България. Антонина влага сърцето и душата си в предаване на своите знания и опит от американската данъчна администрация в България. В продължение на три години 1993-1996 година работи рамо до рамо с български данъчни служители от висши постове до данъчни инспектори. Участвала е изцяло във веждането на данък добавена стойност и преди заминаването си формира български обучителен център в министерството на финансите, който да продължи нейното дело.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51