Когато преди половин век България решила да развива компютърните технологии, инж. Спас Ригов заминал за Силиконовата долина в САЩ. По-скоро тогавашната власт го изпратила там. За да проучи как се правят външните памети за компютрите. От дистанцията на времето сега 88-годишният Спас Ригов не се притеснява да разкаже историята. Защото центърът, който оглавил, след като се върнал от САЩ, отдавна е в руини. Но супермодерният за времето си секретен център за внедряване на новости в промишлеността става люлката на произвежданите по-късно в Правец първи български персонални компютри. И слага началото на индустрия, чиято продукция е била изнасяла в целия соцлагер, Египет, Иран, Ирак, Китай.
За 50 години нещата в сектора са се променили много, отчита инженер Ригов. Не само това, че мегабайтите в компютрите са станали терабайти. И че и 88-годишният инженер разполага с тях дори и в смартфона си. Но и отношението на държавата към технологиите се е променило. От централизирано, предимно военно производство, до цивилно и комерсиално. За да се стигне до скорошната статистика на Българската асоциация на софтуерните компании. Която отчете ръст на IT индустрия с над 20% за 2021 година. С добавени 900 млн. лв. приходи и достигайки оборот от 5.475 млрд. лв. Над 80 процента от които идват от износ на продукти и услуги. В сектора се говори за бизнес ангели, фирми еднорози, стартъпи. Индустрия, която търси все повече нови начини за финансиране на този фон. На европейско ниво статистиката показва, че от 2021 година инвестициите в стартъпи в Европа са се утроили. И за 2021 г. те са 100 млрд. евро. Броят на т.нар. стартъпи - еднорози - стартъпи, увеличили стойността си до 1 милиард долара в разстояние на 10 години, е 89. От 44. От март има една компания и в България. Част от подкрепата този бум да продължи са европейските програми, обясни наскоро еврокомисарят по иновациите Мария Габриел.
Бизнесът обаче смята, че европрограмите са доста бюрократични и парите се отпускат по доста сложни процедури. Многото стартъпи трудно могат да покажат прогрес, без да имат средства. Затова настояват да има повече привличане на рисков капитал за иновации. Специалисти припомнят, че в САЩ стартъпите имат достъп до изцяло частни капитали, което е полезно за началния етап за инвестиране. Министърът на иновациите в оставка Даниел Лорер обясни наскоро, че няма какво да се направи по структурата на европрограмите. А процесът за кандидатстване на стартъпи през фондовете за дялово инвестиране е облекчен. Донякъде.
Откъм законодателство IT и старъпите оценяват доста положително това, което се случи в последните месеци. В парламента влязоха за обсъждане няколко предложения за промени. Като това за стартъп визата. На които се разчита да привлекат граждани на трети държави и инвестиции в регистрирани в България дружества. Промените в Търговския закон, които предлагат по-голяма гъвкавост и достъпност при създаването и управлението на стартъпите, "Синята карта", която да улесни пребиваването на висококвалифицирани специалисти от трети държави в България и ЕС. В общи линии – промени, които да решат недостига на близо 40 000 специалисти в IT сферата. В България.
Според инж. Спас Ригов страната ни е изпуснала възможността да надгради IT индустрията отпреди демокрацията. В гнева си преди 12-ина години даже завел дело срещу 4-има премиери - Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, Сергей Станишев и Бойко Борисов за това, че не слушат собствените си учени и не прилагат собствените им изобретения. Няма следа от резултати по делото. Но явно тенденцията за недооценяване продължава. Пример за това дава предприемачът изобретател Николай Арнаутски. Той има осем патента. Три от които работещи. Единият дори е в АЕЦ "Козлодуй". Но Арнаутски разказва и за безплодната си епистоларна комуникация за прилагането на разработен от него метод, който би спестил гориво на военноморските ни сили.
И след 50 години държавата има своята роля в подкрепа на стартъпите във високотехнологичната сфера, става ясно от думите на Спас Ригов. И, да, държавата трябва да помага, без да се меси, казва инвеститорът предприемач в технологични компании Пламен Русев. Но в сегашната несигурна политическа ситуация трябва да се търси диалог. За да може нещата да се случват и за високотехнологичния сектор, и за обикновения гражданин.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Във вторник - 7 януари - са прекратени доставките на азербайджански газ за страната ни, съобщи "Булгаргаз". Причините са технически при компанията доставчик. "Булгаргаз" е осигурил заместващи количества синьо гориво по споразумението с турската компания "Боташ". Това не е довело до дълнителни разходи за страната ни. Очаква се доставките на газ от..
Специализирана полицейска операция приключи тази вечер в Кюстендил, а акцентът беше проверка на животновъдни обекти, както и по линия на конвенционалната престъпност. Освен сили на Областната дирекция на полицията в акцията участват екипи на Жандармерия, БАБХ и НАП. Резултатите ще бъдат оповестени на по-късен етап, обяви говорителят на..
"Абсурдни руски хибридни лъжи“, че ще се пращат военни в Украйна, са част от причините за недостиг на военни в армията. Така е отговорил служебният министър на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната-Демократична България" Ивайло Мирчев. За България дезинформацията е заплаха, сравнима с конвенционална война, пише..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...