Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия се готви да помогне на газовия гигант Uniper чрез закон за енергийната сигурност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германското правителство води разговори за финансовото стабилизиране на газовата компания "Юнипер" (Uniper), най-големия чуждестранен клиент на руския монополист Газпром, който е изправен пред фалит.

Германското правителство иска да включи възможни спасителни мерки за енергийни компании като Uniper в своя закон за енергийна сигурност и може да се окаже, че в краен случай ще придобие дял в компанията, казаха източници на агенция Ройтерс.

Предложенията са част от борбата на Германия да се справи с растящите цени на енергията и страничните ефекти върху компании като Uniper с оглед на енергийното противопоставяне между Запада и Москва след инвазията на Русия в Украйна, започнала на 24-ти февруари.

От Uniper отказаха коментар, като само добавиха, че получават около 40% от нормалното количество газ от Русия в момента.

Промените в закона за енергийната сигурност се обсъждат в отделните министерства, съобщиха от Министерството на икономиката.

Тези промени биха могли също така да позволят на правителството бързо да наложи специална такса като средство за справедливо прехвърляне на растящите разходи за енергия, казаха източниците на Ройтерс.

Възможна спасителна програма за Uniper може да бъде моделирана подобно на тази за Lufthansa, чрез която въздухоплавателният превозвач беше спасен от фалит по време на коронавирусната пандемия с помощта на финансова пакет за 9 милиарда евро, посочи източникът на Ройтерс.

"Федералното правителство трябва да получи опции по линия на помощта на Lufthansa", каза той.

Попитани дали това може да включва поемане от държавата на дял в Uniper, източниците на Ройтерс отговориха утвърдително, но според тях това би било крайна мярка.

Междувременно стана ясно, че голямата компания за комунални услуги Uniper все още има достъп до кредитни линии от германската държавна банка KfW на стойност 2 милиарда евро, заяви в понеделник говорител на германското министерство на икономиката.

Кредитните линии все още не са изтеглени, което означава, че Uniper има налични ликвидни средства, които може да използва, добави говорителят на редовна правителствена пресконференция в понеделник.

Той също така посочи, че в момента Германия води дискусии с Канада и Европейската комисия относно произведеното от Siemens оборудване, което е в процес на поддръжка в Канада.

Преди време руският гигант "Газпром" обвини липсващи части на Siemens от Канада за газова турбина, което е било причини за рязкото намаляване на доставките на руски газ по газопровода "Северен поток 1".

Говорителят добави, че газът, който все още е в проекта за газопровод "Северен поток 2", след като този проект беше замразен през февруари, не може да бъде използван, тъй като газопроводът в Балтийско море не е сертифициран.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Великобритания остават в сила предупредителните кодове за лошо време

В Обединеното кралство остават в сила издадените оранжеви и жълти предупреждения за сняг и поледици. Няколко летища затвориха пистите си за излитане и кацане. Проблеми с транспорта и прекъсвания на тока заради силен снеговалеж във Великобритания Сняг валя дори в Лондон, което е рядко явление, но по-късно бе отмит от смразяващ..

публикувано на 05.01.25 в 11:34

Студ, сняг и поледици в източните американски щати

Мощна зимна буря удари САЩ днес, като метеоролозите предупреждават милиони жители в източната част на страната за сериозен студ и снеговалеж, който в някои райони се очаква да бъде най-обилният от десетилетие, предаде АФП. Над 60 млн. души са на пътя на опасната буря, която ще обхване източната половина от САЩ и ще продължи в понеделник,..

публикувано на 05.01.25 в 11:20
Д-р Николай Брънзалов

Д-р Николай Брънзалов: Здравеопазването страда от тежко недофинансиране, нужни са спешни мерки

Кадровата криза е основен проблем в сферата на здравеопазването . Това каза пред БНР д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз и подчерта, че средната възраст на лекарите в България е 53 години, 12% са над 70 г., 27% са над 60 г., в 13 области на страната повече от половината лекари са на възраст над 61 години. Бюджетът за..

публикувано на 05.01.25 в 11:06
Министърът на вътрешните работи на Германия Нанси Фезер

Част от сирийците в Германия вероятно ще трябва да се върнат в родината си

На част от сирийците, избягали в Германия, може да се наложи да се върнат в родината си при определени условия, заяви пред вестниците на медийна група "Функе" германският министър на вътрешните работи Нанси Фезер, предаде БТА. "Както предвижда нашият закон, Федералната служба за миграцията и бежанците (BAMF) ще преразгледа и ще отнеме..

публикувано на 05.01.25 в 10:42
 Евтим Милошев

Евтим Милошев: За да стигнем до рекламата на туризма, има много текущи трудности

Туристическият бранш реагира много адекватно при кризата с липсата на ток . Това заяви пред БНР служебният министър на туризма Евтим Милошев и подчерта: "В туристическия бранш, като частни субекти, са подготвени за всякакви предизвикателства и не разчитат на помощта на държавата, имат готовност да реагират при всякакви обстоятелства, защото не..

публикувано на 05.01.25 в 10:31
Проф. д-р Георги Вълчев

Проф. Георги Вълчев: Нужни са програми за капиталови разходи и за привличане на студенти от чужбина

Има няколко наболели въпроса и първият от тях е свързан с капиталовите разходи в сферата на висшето образование.   Това каза пред БНР проф. Георги Вълчев, ректор на СУ "Св. Климент Охридски". "През последните години действително се отпускаха много средства за развитие на материалната база, но те бяха насочени предимно в нивата на средното..

публикувано на 05.01.25 в 10:06
Новогодишният концерт в София.

България влезе в 2025 г. без редовен кабинет и без бюджет - новинарски акценти от отминаващата седмица

Време за равносметка - България влезе в новата 2025 г. без редовно правителство и без бюджет, с въпросителни около плащанията от държавната хазна, в решаваща година за приемането ни в еврозоната. С по-високи сметки за бита, с хляб на цена от 2 лв., и с прогноза за последващо поскъпване.  Патриарх Даниил изрази опасение за..

публикувано на 05.01.25 в 09:53