Гугъл референтните училища преобръщат представите за традиционните елементи от обучението – тежката раница, хартиените учебници, възпроизвеждащият наготово поднесените знания ученик. Новите методики на обучение превръщат учителя в модератор на учебния процес, хартиените учебници – в дигитални устройства, а учениците – в откриватели.
"Определено всички са много по-мотивирани отпреди, тъй като е много по-интересен начинът на работа, имаш много повече свобода, по-лесно е да наваксваш с работа, ако си отсъствал", споделя десетокласничката Сиана Кузнецова от Втора английска гимназия в София, която успешно въвежда дигиталните платформи на Гугъл за обучение на учениците.
Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение помага на редица български училища да внедрят технологии в образователния процес.
"В Щатите над 90% от учениците и учителите имат такива профили. По същия начин ги използват в Австралия, Япония, Канада, Испания, Великобритания. В Централна и Източна Европа поради културни причини е по-различно."
Към днешна дата половината ученици и учители в страната вече са „в облака“. Сега в над 50 училища, повечето от които са държавни или общински, в близо 200 паралелки от 8-и клас нагоре, учениците се обучават по модела 1:1 - имат лаптоп, през който могат да стигнат до всеки учебник.
Учителите се обучават в методики не да четат урока и да се изпитват на дъската, а да работят в група с учениците.
"Има няколко начина, по които технологиите могат да влияят, ние се опитваме да намерим добрия начин, добрия баланс и този добър баланс винаги е свързан с ролята на учителя", коментира Иван Господинов от Сдружение „Образование без раници“, в което вярват, че всеки ученик в 21-ви век трябва да има достъп до безплатни онлайн образователни ресурси и да е дигитално включен и грамотен.
Господинов смята, че освен инструмент за разсейване, технологиите могат да бъдат и много добър инструмент за фокусиране на учениците.
Ролята на технологиите в класната стая е да правят учебния процес по-ефективен и смислен, увлекателен и лесен.
"Моделът 1:1 е много ефективен в някои училища, в които се изпълнява. В днешно време повечето от учебниците имат и електронен вариант. Важното по-скоро в учебника е как е поднесена текстовата информация. Дали ще е на хартия или на екрана – и в двете има полза, и там трябва да се търси балансът."
Иван Господинов допълва, че работата с текста е важна, защото "в университета няма как да стане с клипчета само или с аудио книги", но може би учебниците трябва да са по-малки, за да се включват в обучението различни материали.
Валентина Терзиева от Института по комуникационни и информационни технологии на БАН от години изследва различни технологии и игрови модели за обучение.
"Технологиите могат да ги стимулират да учат по естествен за тях начин. Днешното поколение е израснало с технологии още от рождението. Те са свикнали и ги възприемат като естествена среда за всяка една дейност, включително за учене", изтъква тя.
Терзиева откроява и недостатъците:
"Същевременно могат да бъдат препятствие за учене. Затварянето във виртуалния свят пречи на естествените човешки взаимоотношения, ограничава социализацията на младите и задълбочава психологически проблеми. Технологиите предоставят прекалено много лесни за използване инструменти, готови решения. Понякога за учащите е много по-лесно да се възползват от тях, вместо да измислят тяхно решение, да приложат творчество, да предложат други варианти."
Чуйте повече в звуковия файл." Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..