Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Капитан Андреево" ли свали коалицията, или там знаеха, че тя ще падне?

Камиони на граничния пункт "Капитан Андреево"
Снимка: БГНЕС

Очаква се днес Агенцията по храните да предаде на прокуратурата и ГДБОП данни за драстични нарушения, свързани с контрола на храните на граничен пункт "Капитан Андреево".

През последните 10 години печелившите дейности по контрола на храните, внасяни от трети страни, са били почти „приватизирани“ чрез сключване на неизгодни договори в полза на частни фирми.

Скандалите около граничния пункт се сочат като една от причините партия „Има такъв народ“ да напусне правителството. Вчера заместник-министърът на земеделието Иван Христанов и директорът на Агенцията по храните проф. Христо Даскалов представиха пред медиите анализ за тонове храни с наднормени количества пестициди, които вероятно са влизали у нас заради липса на контрол.

"Капитан Андреево е най-големият граничен пункт на сухопътна граница на Европа и втори в света по количество обработвани товари.

Отзвук стигна до Брюксел и Европа изпрати едни от най-сериозните си одитори – представители на Главна дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ към Европейската комисия, за да проверят на място ситуацията.

Одиторите дойдоха в четвъртък, също в четвъртък обаче опитни инспектори от Агенцията по храните не са се явили на работа на границата.

Иван Христанов и Христо Даскалов

"Трима инспектори не дойдоха на работа в тези четири дни на одита, като си пуснаха болнични буквално вечерта. Имаме сигнали, че те и техните семейства са били заплашвани", заяви пред медиите заместник-министърът на земеделието Иван Христанов.

Той изтъкна, че евроодиторите били силно впечатлени от факта, че на висши държавни чиновници у нас се налага да ходят с охрана, защото са заплашвани. Заплашвани се оказват и редови служители на БАБХ, като целта в случая според директора на ведомството проф. Христо Даскалов е да се саботира проверката на Европейската комисия.

"Истината е, че много хора се страхуват да дават информация. Това особено ясно си пролича, когато седмица преди г-н Трифонов да произнесе прословутата си фраза "край на агонията", те още тогава заявяваха на нашите инспектори и на служители на по-високите етажи – внимавайте, защото те си отиват и тогава ще има отмъщение. Това до голяма степен парализира усилията на оперативния персонал", коментира Иван Христанов, според когото това е логически трик и тези, които се опитват да работят съзнателно, биват остро заплашвани.

"Там имаше рейд на трима депутати. Същата вечер, след като те си заминаха, аз имах разговор на четири очи с човек, който е работил на този пункт. Той е ходил и се е срещал и точно това е било – остава им една седмица", каза проф. Христо Даскалов.

Според Христанов прецизността, с която е било отброявано времето до свалянето на коалицията, е "наистина смущаваща" и остава въпросът дали те са предизвикали това сваляне на коалицията или са били информирани, че тя ще падне.

"Но като цяло имаха изключително информирано отношение."

Христанов подчерта още, че служителите на Агенцията са били убеждавани, че след изборите контролът на границата ще се върне в ръцете на частната фирма, както беше през последните 10 години.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17