Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Стефан Константинов: Липсва политика в сектор здравеопазване

Д-р Стефан Константинов (в средата), д-р Чавдар Маринов и Биляна Огнянова
Снимка: Виктория Петрова

"В здравеопазването имаме липса на политика. Те не просто си траят, ами нещо друго правят, което не е хубаво”, каза д-р Стефан Константинов ден след като беше отстранен от поста изпълнителен директор на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София. 

Коментарът последва след журналистически въпрос дали отстраняването му се случва само за да се сложи "наш човек" на неговото място. Днес пред журналисти бившият вече директор на столичната онкологична болница изложи отчет за ръководството и дейността на болницата в периода на неговото управление.

Д-р Стефан Константинов поема ръководството на Университетската специализирана болница за активно лечение през септември 2017 година след конкурс, на който се явява и проф. Панайот Куртев, който е новоназначеният временно изпълняващ длъжността директор на лечебното заведение. Миналата година болницата завършва с над половин милион лева печалба и без просрочени задължения, каза днес уволненият от поста директор.

По време на управлението на Константинов и с подкрепата на Министерството на здравеопазването е направена и Клиника по медицинска онкология. Инсталиран е най-добрият ПЕТ скенер в България и на Балканския полуостров за пациенти с онкологични заболявания, обновена е Клиниката по хирургия. След краткото представяне на свършеното за петте години назад Стефан Константинов изложи своя коментар върху констатираните нарушения по време на неговото ръководство. По думите му проверките за дейността на болницата започват от началото на годината с вътрешен одит на Министерството на здравеопазването, следват голям брой други проверки от множество институции, сред които Главна инспекция по труда, РЗИ, полицията и дори проверка на прокуратурата.

Проверяващите са открили нарушения, свързани с неизпълнение на Закона за обществените поръчки, според който Константинов не е прилагал системата за двоен подпис в 4 от общо 11 проверени договора.

Изпълнителният директор на лечебното заведение не е свикал общо събрание за избор на нов Научен съвет след изтичане на определения мандат, е още едно от констатираните нарушения

В периода септември 2017 г. – декември 2021 г. не са провеждани конкурси за заемане на академична длъжност "асистент", "главен асистент" и "доцент" е следващото нарушение, което е допуснал Константинов, според разследващите органи.

Извършена през месец април извънредна проверка констатира несъответствие между Правилника на болницата и разрешението за осъществяване на лечебна дейност във връзка със структурата и дейността на част от отделенията.

Последното нарушение, което установява проверката, е свързана с ценоразписа на медицинските услуги по желание на пациентите и допълнително поискани услуги, свързани с оказването на медицинска помощ.  

Репортажа на Виктория Петрова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия отново нанесе удари в Харковска област на Украйна

Руските сили отново нанесоха удари по украинската Харковска област. Има ранени. В същото време Кремъл обяви, че руските сили са свалили десетки украински дронове и пускови установки HIMARS. Девет души са пострадали в резултат на руски удар по жилищен район на град Дергачи в Харсковска област, съобщи в "Телеграм" управителят на областта Олег Синегубов...

публикувано на 26.06.24 в 17:46
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но не и същността ѝ

Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но няма да се промени същността ѝ . Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата. " Зелената сделка ще получи някакво друго име , за да не се асоциира със Зелената партия, която не е много успешна в момента, в долна..

публикувано на 26.06.24 в 17:29
Жозеп Борел

ЕС осъжда решението на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии

ЕС осъжда напълно необоснованото решение на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии в страната, се  казва в изявление на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел. То е в отговор на обявената вчера от Русия забрана на достъпа до 81 европейски медии, сред които българските "24 часа" и..

публикувано на 26.06.24 в 16:41

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 26.06.24 в 16:39
Тодор Галунов

Проф. Тодор Галунов: ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев

ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев .  Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов. Борисов: Ще предложим правителство на малцинството "Първият мандат на ГЕРБ, ако не стане някаква допълнителна уговорка, каквато поне до момента официално аз не виждам, няма как да мине. Ако те..

публикувано на 26.06.24 в 16:37

Медийна грамотност, инструменти и алгоритми

Трябва да дадем повече инструменти, с които да си служат и децата, и родителите, и учителите, когато потребяват информация .  Това каза пред БНР Боряна Гидикова от УНИЦЕФ . "Трябва по-често да се говори. Да се намира пътят към децата - как те потребяват съдържанието, какво правят в смартфона. Не е достатъчно само да ги ограничаваме с различни..

публикувано на 26.06.24 в 16:06
Служебният министър на финансите Людмила Петкова

Според финансовия министър е технически възможно България да въведе еврото от началото на 2026 г.

Финансовият министър Людмила Петкова заяви, че технически най-възможно е България да въведе еврото от началото на 2026 г.  По-рано Европейската комисия обяви чрез конвергентен доклад, че към момента страната ни не изпълнява ценовите критерии за въвеждане на общата валута: "Очакванията са не по-късно от края на годината да бъде изпълнен и критерият за..

публикувано на 26.06.24 в 15:59