Това мнение пред БНР политологът Христо Панчугов.
Според него настояването да не се ходи на избори, защото те ще произведат същото, е капитулация на политиците пред българските граждани и пред каквато и да е идея да се променят нагласи в обществото.
Българските граждани не искат серия от избори, но не искат и хаоса, който се наблюдава сега, смята Христо Панчугов.
Сблъскват се две тенденции – нежеланието да се отиде на избори и опитът да се създаде някакво правителство и от друга страна – ясното разбиране, че това вече не е легитимен парламент, коментира политологът.
Този парламент е изчерпан от легитимност, а само изборите могат да дадат такава, допълни той.
Изборите могат да произведат и нещо различно, ако политиците започнат да говорят на тази голяма група избиратели, която иска промяна, но не гласува, защото са се уморили да им предлагат "едни и същи порочни стратегии", поясни Панчугов.
Ако продължава говоренето само към тесните партийни електорати, шансът да се възпроизведе същия парламент е изключително силен, посочи той.
"Който би представил реален и ясен план как се излиза от тази ситуация и би бил готов да плати цената е човекът, който ще спечели доверието, особено на негласуващите на следващите избори, и ще има истинския шанс да реализира своя модел на политическа промяна."
"В този смисъл консултацията е за пореден път чистене на имиджа на президента като институция и хвърляне на димна завеса пред невъзможността политическите формации да говорят помежду си."
ДБ са единствените, които биха изглеждали неутрални в подобен процес, отбеляза политологът относно третия мандат, запитан кой има най-голям шанс да го получи.
"Трябва да видим дали ще връчи мандата на някой, който иска да положи смислени усилия или ще го връчи на политическа формация от лично собствени съображения, която няма да има никакъв шанс да състави правителство – каквато би била БСП."
Съвместно управление между ГЕРБ и ПП ще бъде "доста рязък завой, с оглед на това, че ПП са убедени, че ГЕРБ е мафията в България", каза още политологът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..