Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски удар взе 20 жертви в Централна Украйна, съобщи президентът Зеленски

| обновено на 14.07.22 в 18:46
Пожарникари гасят унищожени в атаката коли, Виница, 14 юли 2022 г.
Снимка: Министерство на извънредните ситуации на Украйна

Русия подложи на ракетен обстрел град Виница, на около 200 километра югозападно от Киев, в централната част на Украйна и причини смъртта на най-малко 20 цивилни граждани, сред които 3 деца. Над 50 души са тежко ранени.
Виница е далеч от фронтовите линии в Донбас и в Южна Украйна и обстрелът е бил целенасочен, заявиха властите в Киев. 5 крилати ракети "Калибър" са изстреляни от подводница в Черно море. Две от тях са засечени от зенитни батареи, но останалите 3 са поразили сгради и автомобили в града:
"Днес сутринта руски ракети удариха Виница, обикновен мирен град. Крилати ракети поразиха две обществени сгради, има и други разрушени къщи и един медицински център. Горяха автомобили и трамваи. Това е акт на руски терор. Това не са хора, а скотове".
Володимир Зеленски - президентът на Украйна - произнесе тези думи по време на видеообръщението си към участниците в конференция в Хага за военните престъпления на Русия. Той я нарече "държава убиец" и настоя за създаване на специален международен трибунал, в който да бъде съдена за нападението си срещу Украйна.
От Москва още няма обяснение за обстрела на Виница.
По-рано обаче руският заместник външен министър Андрей Руденко даде поредния знак, че Русия е готова за преговори. Условията обаче са Украйна да приеме статут на неутрална, необвързана и неядрена държава и да признае "съществуващите териториални реалности", включително че Крим е руски, а Донецката и Луганската народна република са независими.
В окупираните части на Запорожието междувременно наложената от Русия местна управа обяви, че през септември ще проведат референдум за присъединяване към Русия.








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задържаха перничанин за притежание на голямо количество вейп устройства и наркотици

40-годишен перничанин е задържан за притежаване на голямо количество вейп устройства и наркотични вещества. 13 от вейповете са били със съдържание на марихуана, съобщиха от ОДМВР. След получена предварителна информация и в условията на специализирана полицейска операция, на паркинг в областния град органите на реда задържали 40-годишен перничанин,..

публикувано на 17.04.25 в 14:23
Атанас Атанасов, депутат от БСП-ОЛ

БСП не очаква изненади при гласуването на вота на недоверие

БСП не очаква изненади при гласуването на вота на недоверие, заяви депутатът Атанас Атанасов. Според него решението на ДПС-ДПС за оттегляне на подкрепата не поставя под риск управлението, макар да внася "известен смут". Засега управляващите на предвиждат да водят разговори с "ДПС - Ново начало" за привличане към коалицията, но са отворени..

публикувано на 17.04.25 в 14:09
Мариупол

Русия систематично отнема хиляди домове на украински жители, избягали от Мариупол

Руските власти систематично отнемат хиляди домове на украински жители, избягали от Мариупол, установи разследване на Би Би Си, докато градът отбелязва три години окупация.  В рубриката "Би Би Си проверка“ медията съобщава, че най-малко 5700 жилища са били идентифицирани за изземване, позовавайки се на анализ на документи, публикувани от управляваните..

публикувано на 17.04.25 в 14:08

Извънреден парламентарен контрол на 29 април, редовно заседание - на 7 май

Народното събрание ще заседава извънредно на 29 април - вторник, тогава ще има парламентарен контрол.  Днешното заседание е последното преди 29 април, депутатите ще работят 2 дни и ще си вземат дълга почивка, а следващото им заседание би трябвало да е чак на 7 май.

публикувано на 17.04.25 в 14:00

Младежи даряват боядисани яйца и козунаци на възрастни хора в Троян и Ловеч

Младежките  организации на БЧК в Ловеч и Троян ще дарят  на възрастни хора, настанени в социални институции, както и на пациентите на болницата в Троян, боядисани яйца и козунаци за Великден. Триста боядисани яйца и козунаци за  Великден ще получат настанените в домовете за възрастни хора в село Сливек, в Угърчин и Върбовка, край Ловеч, домовете за..

публикувано на 17.04.25 в 13:59

Обединеното кралство забрани на летовниците да внасят сирене и месни продукти от ЕС

Правителството на Обединеното кралство въведе временна забрана на летовниците да внасят сирене и месни продукти от ЕС в опит да предотврати разпространението на шап.  На пътниците не е разрешено да носят продукти като почти всички видове месо, сирене и други млечни продукти, включително в сандвичи, поради разрастващата епидемия на континента...

публикувано на 17.04.25 в 13:56

На Велики четвъртък: Осветиха над 2700 яйца и козунаци във В. Търново

На Велики четвъртък вярващи от Велико Търново се включиха във Василиевата литургия и Великия маслосвет, като изпълниха катедралния храм в подножието на крепостта "Царевец".  Никополският епископ Матей освети над 2700 великденски яйца и козунаци, осигурени от благодетели. Част от осветените яйца и козунака ще бъдат раздадени в двата..

публикувано на 17.04.25 в 13:54