Годишният темп на инфлация в България се ускори през юни за 16-и пореден месец, достигайки 16,9% спрямо 15,6% през предходния месец, показват данни на Националният статистически институт (НСИ).
Това е най-високата инфлация от май 1998 г., когато тя беше на ниво от 18% и когато страната ни излизаше от хиперинфлация.
Спрямо май тази година потребителските цени в нашата страна се повишават през юни с 0,9%, след като месец по-рано те се повишиха с 1,2 на сто.
Средногодишната инфлация за периода юли 2021 - юни 2022 г. спрямо периода юли 2020 г. - юни е 9,3 на сто, а инфлацията от началото на годината е 10,1 на сто.
Графики на инфлацията на месечна и годишна база
Основен възходящ натиск върху инфлацията през юни оказва увеличението на цените на транспорта с 4,2% и цените в ресторанти и хотели - с 2,6%. Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива се повишават в рамките на месец с 1,1%, а тези на жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома - с 1,6 на сто.
Цените на облекло и обувки намаляват с 0,2%, на хранителни продукти и безалкохолните напитки - с 0,1%, докато цените на алкохолни напитки и тютюневи изделия се повишават с 0,3%.
При хранителните стоки най-съществено е поскъпването на хляба - с 4,2%, прясното мляко - с 3,1% и 4.3% в зависимост от маслеността, киселото мляко - с 2,5%, ориза - с 2,7%, сиренето - с 2,1%, кашкавала - с 1,7%, яйцата - с 1,4%, млечните масла - с 4,9% и олио - с 2,5 на сто.
Дизеловото гориво е поскъпнало през юни с 5,7% в рамките на месец, автомобилният бензин А95Н - със 7,6%, бензинът А100Н - с 6,4%, такситата - с 0,7%, а самолетните билети с 8,7%.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през юни нараства с 1,2% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се ускори до 14,8% от 13,4% през май.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.
От вирусните инфекции страда не само лигавицата в носната кухина, но и тази в синусите . Ако хремата се задържи по-дълго, не минава и създава по-сериозен дискомфорт, инфекцията засегнала синусите може да е предизвикала остър синузит , който ако не се лекува да премине в хроничен. "Вирусните инфекции са най-честите причини за синузит,..
С изложба "Приемственост" художествената галерия "Илия Бешков" в Плевен подреди картини на деца, които всяка събота рисуват в залите под ръководството на музейния педагог Невелина Янакиева. В най-голямата градска галерия продължава заниманията по проекта "Музеят е муза". Кметът на Плевен поздрави младите художници. Изложбат събра деца,..
Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..
Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните рискове, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, за да се предприемат навреме..
Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф". Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е "симпатяга, но не е направил нищо да сложи край на войната в Украйна" на фона на увеличаващото се..
Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..
Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..