Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консултации при Румен Радев с "Възраждане"

Снимка: БГНЕС

Продължават консултациите на президента Румен Радев с представители на парламентарните групи в 47-ото Народно събрание, преди да връчи третия проучвателен мандат за съставяне на ново правителство.

Предсрочните избори са единственият вариант за излизане от политическата криза. Тази своя позиция потвърдиха от партия "Възраждане".

"Ние считаме, че единственият начин за излизане от тази безспорно тежка политическа криза са новите избори, защото сегашният парламент е напълно изчерпан – той е фалирал както морално, така и управленски. Идейно е напълно импотентен. Имаме проблеми със събирането на кворум, включително и днес, видно е, че този парламент с този състав не е работещ и мисля, че това нещо вече се вижда и от слепците в нашата държава", заяви в началото на консултациите лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.


Според Костадинов не е много сигурно дали ще се повтори същата ситуация в следващ парламент, като "това ще кажат избирателите".

"Имаме тежка международна политическа обстановка, която е усложнена и продължава да се усложнява, затова нагласите на хората се променят с часове. Поради това, за успокояване на обществената нагласа най-добре е провеждането на нови избори. Нека следващите два месеца и половина има състезание на идеи и на предизборни платформи, отколкото нова порция парламентарни скандали, неприятни вътрешнопартийни и вътрешноминистерски борби, които превръщат българската демокрация в нещо, което отблъсква българските граждани. Тази криза бе създадена именно от хората, които сега искат да сформират кабинет", отбеляза лидерът на "Възраждане".

Партия "Възраждане" е последната формация, с която днес президентът Румен Радев провежда консултации.

По-рано представители на останалите парламентарни групи в 47-ото Народно събрание разговаряха с Радев преди държавният глава да вземе решение на коя от тях да връчи третия мандат за съставяне на правителство.

Чуйте в звуковия файл.:

Сега на ход е президентът Радев, който трябва да реши на която от парламентарните групи да връчи третия "спасителен" мандат за формиране на правителство в рамките на настоящото 47-о Народно събрание.

Чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България предлага помощ на пострадалите от пожара в Кочани

Пожарът в дискотека в Кочани е огромна човешка трагедия. Поднасям съболезнования на близките на загиналите и пожелания за възстановяване на пострадалите, заяви премиерът Росен Желязков. България вече предложи помощта си под формата на лечение на пострадалите при пожара. Разпоредил съм пълна готовност за приемане в клиничните бази в градовете София..

публикувано на 16.03.25 в 10:15

Седмица на парламентарно пренареждане

Седмица на институционален пинг-понг, игра на камък, ножица, хартия, "Гръм в Рая". Такива и други сравнения и алюзии бележат политическия развой. Конституционният съд обяви решението си относно законността на изборите от 27 октомври 2024 година. Съдът обяви избора на 16 народни представители за незаконен, до тази развръзка се стигна с..

публикувано на 16.03.25 в 10:03
Д-р Цветеслава Гълъбова

Протести с искане за по-добри условия на труд в държавните психиатрични отделения и болници

От понеделник, 17 март, в рамките на три дни - в държавните психиатрични отделения и болници в страната започват масови протести с искане за по-добри условия на труд. Психиатричната грижа е пред колапс, а медицинският персонал заплашва с колективна оставка. Това каза за БНР директорът на психиатричната болница "Свети Иван Рилски“ в София д-р..

публикувано на 16.03.25 в 09:17
Жител на американския щат Мисури върви сред руините от постройка, пометена от торнадо. 15 март 2025 г.

Десетки жертви на бури и торнада в САЩ

Най-малко 29 са загиналите при мощните бури и торнада, които връхлетяха различни райони на САЩ, предаде ДПА. В щата Мисури са загинали 12 души, съобщиха в събота местните власти в социалната мрежа "Екс". В съседен Арканзас са потвърдени три смъртни случая и най-малко 32 ранени. В Канзас, където бушува силна прашна буря, станала причина..

публикувано на 16.03.25 в 09:07

Поредна нощ на въздушни нападения между Русия и Украйна

Русия и Украйна си размениха въздушни нападения тази нощ, и двете страни съобщават за ранени. Москва твърди, че украински дронове са свалени над регионите на Белгород, Воронеж, Ростов и Курск.  7-годишно дете е сред пострадалите при украинска атака в Белгородска област, твърди нейният губернатор. В украинския град Чернигов пожар е..

публикувано на 16.03.25 в 09:01

Американски въздушни удари по позиции на хутите в Йемен

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е наредил нанасянето на въздушни удари по райони в Йемен контролирани от хутите в Йемен и обеща те да продължат, докато подкрепяните от Иран бунтовници не спрат атаките си срещу корабоплаването в района. Доналд Тръмп обеща да използва "съкрушителна смъртоносна сила", докато не бъде нормализирано..

публикувано на 16.03.25 в 08:56
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис: Федерално управление е единственият вариант за обединение на Кипър

Кипърският президент Никос Христодулидис заминава за Женева, където ще се проведе среща относно обединението на острова - под егидата на генералния секретар на ООН. В своя реч снощи той заяви, че единственият вариант за обединение на гръцката и турската част на Кипър е под федерално управление. Единствената основа за разрешаване на..

публикувано на 16.03.25 в 08:46