Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичната община търси решение за намаляване на проблема със замърсяването на въздуха

Ивайло Цеков, Десислава Билева, Йорданка Фондъкова
Снимка: Евелина Стоянова
"Преди две години - през 2020 създадохме инициатива, която е за облагородяване на междублоковите пространства - така наречените кални точки. Това е един от много сериозните източници на запрашаване, замърсяване. Колите, разнасят тази кал по булевардите, генерират фини прахови частици. Тогава взехме решение според финансовите възможности на общината да насърчим районните кметове да правят такива проекти, които най-често включват това, което виждаме и тук - създаване на квартални паркинги в тези пространства, за да може да се паркира така както трябва, а не в калта и в същото време да правят всичко възможно да засаждат дървета", каза за БНР кметът Йорданка Фандъкова.

До момента заедно с кметовете на райони успяхме да облагородим 59 места в кварталите, които преди това бяха източник на кал и прах

Кметът на район „Искър“ Ивайло Цеков е от кметовете, които реализират пореден проект по програмата за премахване на така наречените „кални точки“ в кварталите.

"Ние като район и по моя инициатива като кмет отдавна се опитваме в зависимост от ресурса, който имаме да правим подобно нещо в нашия район, защото в много от блоковете не е била изпълнявана верикалната планировка, съответно нито паркирането,  пешеходното придвижване, нито озеленяването".

Заместник-кметът на Столичната община Десислава Билева обясни, че всички идеи за облагородяването се правят с цел да има по-чист въздух".

"Всички мерки ги правим така че те да са със зелени решения, да могат да намаляват ефекта от топлинния остров, да могат през лятото да служат за защита".

Междублоковото пространство при бл. 7 - 13 в ж.к. „Дружба 1“ е едно от 20-те, които са облагородени през тази година, като са обособени и места за паркиране, с нови дървета, зеленина и алеи. На два участъка – от 240 кв. м и 440 кв. м, се обособяват места за паркиране и се засаждат 14 нови дървета и 50 храста. Кметът на район „Искър“ Ивайло Цеков е от кметовете, които реализират пореден проект по програмата за премахване на така наречените „кални точки“ в кварталите. Стартирахме инициативата през 2020 г. като част от мерките за намаляване на запрашаването и подобряване на качеството на въздуха. До момента заедно с кметовете на райони успяхме да облагородим 59 места в кварталите, които преди това бяха източник на кал и прах.  Инициативата ни беше приета като успешна и от Министерство на околната среда и водите, като в началото на годината получихме обещание от министър Сандов, че те също ще осигурят финансиране за такива проекти. До момента все още не е отворена възможност за финансиране, но ние имаме готовност с подготвени проекти във всички райони на Столична община.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23