Близо 150 собственици и управители на хотели и украински бежанци блокираха за кратко кръговото кръстовище на Равда в посока Слънчев бряг. Те настояват държавата да изплати средствата по програмата за хуманитарна помощ на търсещите закрила у нас.
Хотелиери твърдят, че не са получили частично средствата за прием на украински бежанци за месеците март и април, както и сумите за месец май и тези, които се дължат по новата програма от 1 юли.
Към 9 часа бе блокирано частично само пътното платно за Равда. В разгара на летния сезон трафикът е засилен и се образува голяма колона от чакащи автомобили.
Милиони дължи държавата на собствениците на почивни бази за месеците април и май.
Хотелиери заявиха, че независимо, че не са получили тези суми, са платили ДДС и данък печалба, ток и заплати на персонала, но не могат повече да се справят, ако не получат финансиране.
Много украински граждани подкрепиха на място протест на хотелиерите, издигайки плакати "Оставете ни тук!" и настояха държавата да подпомогне туристическия бранш.
"Унизително е да се молим на държавата", казаха хотелиерите Красимир Белорешки и Елена Андонова:
- Всичките пари за консумативи, за всички разходи, ги вадим от джобовете си. И то е даже унизително. Ние се молим за собствените си пари, разбирате ли?
- Дължат ни за месец май. Имаме колеги, на които се дължат плащания и за месец април. Аз имам да получавам доста голяма сума, която вече почвам да се чудя дали въобще някога ще получа, но е крайно належащо, за да мога да си платя сметката за ток.
Украинката Юлия от Николаев заяви: "Подкрепяме хотелиерите, защото ни приютиха. Имаме прекрасен собственик на хотел. Той ни предостави много добри условия за живот и затова ги подкрепяме".
Очакваме решение на Министерския съвет и до края на седмицата парите за месеците май и април трябва да бъдат изплатени, каза междувременно в Бургас министърът на туризма Христо Проданов: "Тази седмица трябва да бъдат платени всичките средства. За първата програма да бъдат изчистени".
Ситуацията в Ловешка област остава усложнена, особено в общините Троян и Тетевен, където има и най-много сняг. Близо метър достигна снежната покривка в двете общини по високите им части. Въпреки това всички републикански пътища са почистени и обработени и проходими при зимни условия. Затворени за движение са само проходите Троянски и Шипково-Рибарица,..
В Азербайджан днес е ден на национален траур, след като вчера 38 души загинаха при разбиването на пътнически самолет на националния авиопревозвач в Казахстан. Според експерти обаче има видими щети от шрапнели по останките на самолета и това говори за възможна експлозия на ракета. Русия разследва катастрофа на самолет на Азербайджанските авиолинии..
От планинската спасителна служба в Троян предупреждават туристите да не тръгват към Централен Балкан заради усложнената зимна обстановка в района. Хората, които в момента са в хижите в Стара планина, е добре да останат там до подобряване на условията. Няма данни за бедстващи туристи, каза за БНР началникът на Планинската спасителна служба в Троян Марин..
В голяма част от населените места в област Враца е възстановено електрозахранването. Без ток остават части от квартали във Враца, Мездра и Роман, както и в четири населени места в тези общини. Това са селата Косталево, Боденец, Очиндол и Средни рът. Очаква се електрозахранването да бъде възстановено между 16 и 18 часа. Причина за авариите са мокрия и..
"Ние сме застаряващо общество и като такова обикновено сме много скептично, понякога твърде консервативно, понякога твърде снишено, твърде недоверчиво към властта общество . Отминалата 2024 г. ни даде доста доказателства в тази посока". Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция "Мяра" и бивш изпълнителен..
Зимната обстановка в Ловешка област продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток, а в този час отново заседава кризисният щаб в Троян, където ситуацията е най-тежка. Едно от най-засегнатите села е Черни Осъм. Кметът Марин Сираков каза за БНР, че заради липсата на ток, има опасност да спре и водоподаването. Кметът на..
24% от българите определят отминаващата си 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24% - по-лоша. "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..