Тежки екологични процедури, наложени от РИОСВ, поставят под риск изпълнението на проекта за социализация на античния град Хераклея Синтика. Преустановени са и археологическите дейности по проучването на Некропола.
От общината алармират, че има опасност от загуба на ценните открития заради замразените дейности.
Последните седем години бяха щедри към екипа от археолози, разкриващи тайните на античното селище "Хераклея Синтика", наречено от ръководителя на проучванията доц. Людмил Вагалински - градът на македонските царе.
Интересът към обекта надхвърли националните, а дори и европейските граници, с иновативната идея учените да предават на живо всичко, което откриват и да го качват на платформата "Археология булгарика". И въпреки всички инфраструктурни неудобства по пътя до Хераклея, стотици хиляди туристи дойдоха да видят на място този град, за който преди години разказваше пророчицата Ванга, живяла на няколкостотин метра от античното селище, чиито обитатели са били погубени от две мощни земетресения през 4 век.
Преди две години община Петрич, която е част от съживяването на това богатство и изваждането му на повърхността, започна да разработва два проекта. Единият предвижда изграждането на път до обекта, който да е продължение на този до комплекс "Ванга", и другият - за социализация на Хераклея, който да представи античния град като музей на открито с подходяща туристическа инфраструктура. Проектът предвижда и изграждане на детски зелен лагер с преместваеми бунгала, римски терми за почивка на посетителите и две зали до самите разкопки, отново с лека конструкция, за експониране на откритията, както и възможност за виртуално представяне на града, такъв, какъвто е бил в древността.
Осигурено е и финансиране, но всички дейности към момента са замразени. Експертът от Общината Катя Стоянова споделя причините и проблемите:
"Усложнението идва от дългия срок на процедурите".
Защо на Община Петрич са наложени най-тежките процедури по екологичното законодателство и защо такива липсваха към частния инвеститор, който почти реализира идеята си за СПА комплекс с 12 къщи за гости - със 120 места, ресторант, паркинг и атракциони? Въпросите зададохме на Снежина Якимова, директор на РИОСВ-Благоевград:
"От преди 5-6 години е тези решения по преценка, те са минали всякакъв контрол. Такова е било становището, такова е решението, те са влезли в сила. Тогава беше обжалвано решението и беше потвърдено, т.е. минало е и съдебна, и прокурорска проверка. Не са открити никакви нарушения. ... Археологическият обект е много голям като площ, много е важно точното местоположение заради местообитанията. Да, процедурата е тежка, трудна, не става за един месец. Имат дадени указания".
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..