Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалище „Съгласие 1869“ в Плевен организира образователни занимания за деца

На 12 август по време на открит урок децата ще покажат знанията

Занимания за деца в Народно Читалище „Съгласие 1869“
Снимка: Латинка Светозарова

Какво да прави детето през лятната ваканция, ако няма баба и дядо? Този въпрос често си задават родителите. В Плевен в тяхна подкрепа е най-голямото читалище в града - НЧ „Съгласие 1869“. Забавни и незабравими часове през ваканцията носят радост на децата, но и нови знания за предстоящата учебна година. Пък и да се чете с приятели е по-интересно.В центъра на общите летни занимания е Ана Александрова, библиотекар. Това е същата кака Ани, която пленително им разказва приказки по време на пандемията, в срещи онлайн, които те очакваха всяка вечер.

"Народно читалище "Съгласие" в град Плевен организира летни занимания за децата на Плевен, които се провеждат всяка сяда от 10 до 12 часа. През тези дни се събират доста дечица. Мога да се похваля с това, че между 20 и 30 деца се събират на различна възраст като всеки път ги запознавам с различен автор от задължителната литература и след това играем различни образователни игри", каза за БНР Ана Александрова.
Занимания за деца в Народно Читалище „Съгласие 1869“

На 12 август в читалището ще бъде направен открит урок пред родителите и близки.

"Ще покажем какво сме научили. Написала съм им едно стихотворение - специално за тях във връзка с летните занимания. В процес на учене е стихотворението от децата и ще го изрецитират".

Децата, които посещават летните занимания са от 1-ви до 7-ми клас. 

"Днес учихме за Иван Вазов и неговите стихотворения", каза 8-годишната Николета Атанасова.
"В читалището много добре ни учат", допълни 9-годишната Вяра. 

"Учим за Елин Пелин, Ангел Каралийчев, Ран Босилек. Обожавам книги. Сега чета "Вълшебникът от Оз", през учебната година прочетох "Хари Потър", заяви Владимира Стойкова на 11 години.

"Научаваме много за автори, които ще са ни полезни за учебната година", допълни Добромир Стойков.

"Каквото правим тук, много ми харесва", заяви Лео, който живее в Полша.

"Учим за автори всеки ден и разбираме как е истинското им име", каза Антония.

9-годишната Елесия заяви: "Намерих нови приятели".

"Тук ми харесва, обичам да имам много нови приятели. Тук се забавлявам", допълни Виктория Моллова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51