Не е тайна, че посредством опитите за промяна на историята и произхода на македонския език и нация и в миналото, и сега, както и в бъдеще България ще настоява от Македония да бъде създадена втора българска държава на Балканите. Това написа в профила си във Фейсбук бившият премиер на РС Македония Никола Греувски, който живее в изгнание в Унгария след повдигнати обвинения и присъда затвор в Скопие, предаде БГНЕС.
За гражданите не е проблем в бъдеще да се наричат македонци, а езикът – македонски, стига да се приеме, че до 2 август 1944 г. македонците са били българи, които са говорили български език, историята им е била българска и ако се приеме, че след това с политическа намеса, прогонване и терор в СФРЮ нацията е преименувана от българска на македонска, а езикът и историята от български са станали македонски, пише бившият премиер.
Според него България не може да приеме съществуването на македонско малцинство, тъй като това би било в противоречие с горната цел.
„В миналото в Македония не се искаше признаване на българско малцинство като конституционна категория, но сега плановете са променени, тъй очевидно се смята, че вписването в конституцията би помогнало за по-лесната и по-бърза промяна към желаното, особено ако има контрол върху учебниците по история в училищата и в университетите, в книгите на македонските научни работници – историци, които в бъдеще ще се пишат в бъдеще, документалните и игралните филми и сериали, които биха се снимали, както и ежедневното писане в македонските медии, контролирано чрез формулата „говор на омраза“, което ще служи на посочената кауза.“.
По-лошото, според Груевски, е, че всичко изброено дотук ще бъде формално под контрола на процеса за членство на Македония в ЕС.
„Целите са дългосрочни, какъвто ще бъде и процесът на членство в ЕС.“
Дали това ще се осъществи или не, зависи до голяма степен от македонския народ, както и от политическия елит в страната и неговото единство по национални въпроси, смята бившият премиер.
С последните решения на правителството и на парламента са създадени силни предпоставки за реализирането на този план на България, предупреждава Груевски.
„В миналото, до май 2017 г., Договорът за приятелство не можеше да бъде съгласуван и подписан именно поради опитите на македонското правителство да елиминира подобни предварителни условия в текста на този договор, който е в основата на договорените и приети в рамките на този месец документи.“
Груевски отхвърля твърдението, че никой досега не е успял да асимилира македонския народ и няма да може да го направи и в бъдеще.
„Онези, които познават поне малко историята, знаят, че през последните 100-150 години милиони македонци са асимилирани от България, Гърция, Сърбия, Османската империя, а част от тях и по света (разбира се, не всички), като македонска емиграция.“
Според него, това са естествени политически процеси, а асимилирането на македонците е „исторически потвърдено и го знае всеки, който е прочел поне три книги за историята на македонския народ“.
Груевски е категоричен, че без подписаните документи и решенията от м. юли България като държава-член на ЕС можеше да продължи да създава проблем за членството на Македония в ЕС, за да отстоява своите цели.
Това обаче би ѝ създало проблеми с други държави от ЕС, тъй като нямаше основания за своите искания.
Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа все още не е финализирано, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху преди кабинетът по сигурността и правителството да одобрят сделката. Снощи стана ясно, че Израел и терористичната групировка "Хамас" са се договорили за примирие и освобождаване на заложници в замяна на палестински..
Редица предупреждения за бъдещето на САЩ и демокрацията в страната отправи в прощалното си изявление в края на президентския мандат Джо Байдън. В обръщението си към гражданите на САЩ той заяви, че: "заформящата се олигархия" заплашва американската демокрация. "Днес в Америка се оформя олигархия, притежаваща изключително богатство, власт..
Висшият съдебен съвет се събира днес, часове след като депутатите окончателно забраниха на съдебните кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Предвидено е изслушване на единствения кандидат за нов главен прокурор - настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов. Заседанието е насрочено за 10 часа и към..
Инцидентите в БДЖ в България ще продължат, това не може оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко ще се унищожи, каза Илиян Филипов, директор н а частната фирма превозвач, чийто локомотив се блъсна с държавен вчера, в интервю пред БНР. В нашата композиция имаше 3 машиниста и те са леко..
Доста натоварена година беше 2024 г. , отчете в интервю за БНР кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов. "Трябваше да подготвяме проекти за МРРБ за тези пари, които са ни отпуснати по Наредба 3. Тъй като Общината нямаше проектна готовност, трябваше да се подготвим, за да представим проекти, с които да усвоим средствата, които ни се..
В Министерския съвет ще се проведе церемония по приемственост в изпълнителната власт. Предвидено е тя да се състои, след като Народното събрание гласува състава на новото редовно правителство с премиер Росен Желязков. 105 то правителство на България се очаква да встъпи в длъжност с официалната церемония по приемственост, традиционна, за..
Народното събрание ще гласува днес предложеното от ГЕРБ-СДС редовно правителство с премиер Росен Желязков. Очаква се на заседанието да присъстват президентът Румен Радев, патриарх Даниил, дипломати и други официални лица. Кабинетът "Желязков" – трима служебни министри запазват постовете си. Кои са новите? Гласуването на кабинета,..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..