Така обобщи за БНР работата на доброволците у нас Георги Влайков от „Аварийно спасяване" – Пловдив. Елемент на самоорганизиране при доброволците няма. Ако някоя пожарна служба има нужда от доброволци, тя се свързва с Оперативен щаб на Националната асоциация на доброволците. На местно ниво, Оперативния център на пожарната се свързва с местните ръководства на доброволни формирования.
„Има все още общини, които нямат регистрирани доброволни формирования. Причините са различни - застаряващо население или липса на мотивация сред младите хора да се занимават с това“, обобщи Влайков в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“. При нужда им помагат формирования от съседни региони.
Влайков обясни и причината все още да няма закон за доброволчеството в България:
„Все още не е толкова належащо, а при нас нещата се случват, чак след като станат много належащи. Опитът от Турция показва, че след голямо бедствие, както при тях станаха земетресенията, те в момента имат една от най-странните структури за спасителна дейност – държавна, частна, неправителствена, доброволна – всичко е организирано прекрасно“.
Заплахите за уволнения не са градски легенди
„Нашият тип доброволчество е малко по-различен. Занимаваме се строго с аварийно-спасителна дейност. Има член в Кодекса на труда, че работодателят трябва да освободи съответния доброволец, когато той изпълнява такива задължения - този човек се води в неплатен отпуск. Проблемът идва от това, че има хора, които работят в частни фирми и има работодатели, които казват: „Ако ми липсваш три пъти по два дена за този месец, може после просто да не работиш“. Тук по-скоро е въпрос на начин на мислене и възприемане на доброволчеството от страна на работодателя, а толкова документално. Въпрос на култура на възприемане на доброволчеството! На Запад, когато в една фирма доброволците отидат до свършат някаква работа, после работодателят това го пише по всичките социални медии и казва: „Наши доброволци бяха там и помогнаха“, докато тук…“.
И в България има големи западни предприятия, които имат регистрирани доброволни формирования по западен образец, екипирани от самото предприятие, оптимист е Влайков.
Обученията са в пожарните служби или в Центъра за професионално обучение към Националната асоциация за доброволците. Има задължителен курс при встъпването в доброволното формирование, а след това - възможност да се надгражда.
Има държавно делегиран бюджет за екепировката и оборудването, с които се закупува част от екепировката. Формированията към юридически лица са на самоиздръжка:
„Спасителната дейност не евтина никъде по света и проблемът с оборудването винаги го има. Няма евтино нещо, което можеш да си купиш! Няма компромис, който може да направиш с личната си безопасност. Ако отговаряте за 10 човека и трябва да ги вкарате в пожар, а след това - да ги върнете вкъщи, няма да направите компромис с качеството“.
Организацията е най-тежката дейност за доброволците, защото иска много време и усилия.
„Ние не получаваме заплащане за това, което правим и няма как да отделим двама човека на пълен работен ден да се занимават с организация. Всеки поема по нещо, доколкото може“.
Пожарите най-често се дължат на човешкия фактор. Опитът на доброволците сочи като най-явни причини горенето на стърнища, небрежността в къмпингуването, гасенето на цигари:
„Разбира се има и теории, че има хора, които искат да запалят точно тази гора, защото после искат да вземат дърветата за дърводобив, но не е наша работа да определяме кой, защо и как го прави“.
Влайков призова за припознаване от общество на това, което правят доброволците.
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..