Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се остойности ли лекарският труд?

Д-р Неделчо Тотев
Снимка: stzagora.net

Служебният екип на Министерство на здравеопазването ще работи за остойностяване на лекарски и сестринския труд, с който да има яснота и предвидимост каква част от клиничните пътеки отиват за заплащане на медицинския персонал. Това обяви служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев в края на миналата седмица при представянето на екипа и приоритетите на ведомството.

Доколко тези приоритети съвпадат с приоритетите на хората на терен?

Какво не разбират управляващите?

“Не мисля, че не разбират проблема предишните кабинети и всички управляващи. Няма ангажираност, няма и политическа воля, няма и консенсус по въпроса. Може би това устройва определени групи от хора.“

Каза в интервю за БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници и директор на болницата в Чирпан.

Общинските болници

“Ния сякаш сме ничии, защото държавата е майка за нейните си болници, за държавните, които са с 50 и над 50% държавна собственост. Те обикновено са 100% там повечето или са акционерни дружества, в които общините имат някакво участие проформа, говоря за областните болници. Държавата там е принципалът. За тях винаги е имало, за нас ще е на принципа на това, което успеем да издействаме, да измолим с хилядите срещи. Общините са различни като възможности в регионите – един дават на болниците и ги подпомагат, други не дават“, казва още той в предаването “Преди всички“.

Защо само трудът на лекаря не е остойностен?

“Ние от Сдружението имахме наши калкулации как да станат нещата такива, че наистина лекарският труд да се остойности, да може да влезе в сумата, която получава болницата по клинична пътека, ако остане начинът за разплащане този. Но сякаш нашият Съюз на лекарите в България е много инфантилен в тази посока. След като те подписват колективните трудови договори и ги подписват при едни условия, които не бих нарекъл задоволителни. Отговорът може би се крие в това – слаб съюз, който не отстоява правата си“, посочва д-р Тотев.

Има заявка за създаването на работна група, която да намери механизъм за остойностяване на лекарския и сестринския труд

“При остойностяване на нашия труд не бива да се подминава действието, защото много хора говорят и много преди това са го говорили. Много приказки имаше и много се канеха, но никой не го доведе до края. Дано служебният кабинет да има време да направи нещо в тази посока, знаем, че дните са преброени.“

Кои са спешните промени?

“Миналата седмица изпратихме едно писмо,  с което настояваме за спешна среща, искаме да запознаем министъра, защото ни беше обещал след като се подписа от синдикатите и фармацевтите един трудов договор за здравеопазването, от тогава до встъпване на новия министър в длъжност, очаквахме среща, на която да ни бъде предоставен механизъм, по който ще се подпомогне общинското здравеопазване, за да се достигнат тези страшно високи прагове.

Трудно успяваме да задържим кадрите, защото хората бяха излъгани. В началото на годината им беше обещано едно, а ние трябваше да го изпълним. Една част от хората разбираха, че това е непостижимо, други не“, смята болничният директор.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06