Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Альоша боде очите не само като русенски градски ориентир"

Камен Рикев: Съветските паметници се използват като мека сила, нямат общо с русофилството

Смесваме памет и почит, смята преподавателят от университета "Мария Склодовска-Кюри" в полския град Люблин

Камен Рикев
Снимка: Ася Пенчева

Символите на съветската армия все още присъстват в много от големите български градове. Периодично се чуват гласове за тяхното премахване, но все още няма единно мнение на обществото каква трябва да е съдбата им.

Разговор за Паметника на Альоша в Русе започна преподавателят в университета "Мария Склодовска-Кюри" в полския град Люблин Камен Рикев, който е русенец. Той е преподавател по история на балканските литератури и култури, автор е на публикации в областта на полско-българските културни връзки, балканистиката и българската литературна класика, преводач е на десетки полски творци.

Преди време регионалният вестник "Утро" публикува негов текст, в който авторът задава въпрос към публиката - "Кога ще поставим Альоша на мястото му?", визирайки Паметника на Альоша в дунавския град, с който завършва главната улица "Александровска" и започва Паркът на младежта.

На това ключово за Русе място се издига фигурата на съветски войник, който държи шмайзер в дясната си ръка и съветско знаме в лявата. Голям, величествен и  незаобиколим. Паметникът е по-голям от монументите на Васил Левски, Стефан Караджа, Любен Каравелов, Захари Стоянов, Ангел Кънчев, Елиас Канети.

Според Рикев "Альоша боде очите не само като русенски градски ориентир" и е "тумор в центъра на града". В интервю за БНР той изразява гледната си точка на гражданин, че паметникът от гледна точка на историческата справедливост е "грандиозно недоразумение и неговото място не е в центъра на града". Преподавателят смята, че смесваме памет и почит.

"Неща, които заслужават памет, но в никакъв случай не заслужават прослава, почит, могат да намерят свой уютен дом. Дали това ще бъде обособено място в парк или междуквартална зона, дали ще бъдат покрайнините на града, винаги с вкус може да се аранжира едно пространство на стари символи, на изоставени причудливи монументи, отломки, остатъци от гербове, куриозни табели, които да формират алтернативен кът, който да помогне на хората да видят частица от своята история. Това е памет, това е история, но аз роптая срещу една манипулация, която нагло ни се налага."

Снимка: БГНЕС

Не бива да забравяме и унищожаваме това наследство, но не бива тази памет да я свързваме с фалшива почит, подчерта Камен Рикев.

Фронтално на паметника е изписан следният текст: "На братските съветски войни-освободители. Вечна признателност от русенските трудещи се", а отзад е разположена фразата на Георги Димитров: "Дружбата със СССР е нужна на България така, както въздухът и слънцето за всяко живо същество."

"Тези паметници се използват като "мека сила", "мек" инструмент за въздействие от страна на руската държава", изтъкна преподавателят в полския университет.

Рикев е категоричен, че подобни паметници "нямат нищо общо нито с българското русофилство, нито с историческата правда".

Засега дебати за премахването на Альоша от централната част на града няма.

Монументите на Ленин и Георги Димитров в Русе бяха премахнати почти веднага след падането на комунистическия режим. Альоша остана, въпреки че многократно е заливан с боя и са му добавяни надписи с различни послания в знак на протест срещу политиката на Русия.

В района около Русе се намира и единственият паметник на Ленин в България - този в село Новград. Бил атракция за селото, чието ТКЗС носело името на вожда. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56