Това каза в интервю за БНР Ваня Нушева от “Прозрачност без граници”, която преподава избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Проблемът се състои в това, че изборният процес в България не се основава на регистър на избирателите, на данни от регистър само за целите на изборния процес. Съществува известно отклонение. ЦИК в различните си състави последните години е предприемала мерки, така че да променя броя на мандатите в различните райони съгласно прогнозни данни, дадени от НСИ."
Нушева е на мнение, че въпросът за мандатите "малко се преекспонира".
Границите на избирателните райони също са тема, която трябва да бъде поставена на вниманието на законодателя, защото има съществени промени в демографските характеристики на населението – миграция към големите градове и извън страната, подчерта Нушева.
"Колкото бюлетини, колкото гласа получи една партия, те остават неин актив. При преброяването на бюлетините общият брой валидни гласове се разделят на броя мандати – това е единната норма на представителство."
"Ако са гласували 2 400 000 избиратели, разделим на 240 мандата, за влизане в парламента е необходимо една партия да е получила 4% от тези гласове. Ако една партия е получила примерно 200 000 гласа, това число трябва да се раздели на квотата, която е нужна за един мандат. Партията няма да загуби своите мандати, тя ще ги получи", поясни Ваня Нушева.
Тя допълни, че минималният остатък от гласове, които остават неоползотворени, на втора изчислителна процедура се претеглят и там, където има най-голям остатък за дадена партия, тя получава още един мандат.
Така се получава някои от партиите да получат един мандат с много малък брой остатъчни гласове, но на национално ниво няма изкривяване, категорична е Нушева.
По думите ѝ за равнопоставеността на мандатите спрямо гласовете "има известни отклонения, но те не са толкова драстични".
Тя призова за прозрачност по отношение на машините за гласуване, за да се повишат доверието и активността на избирателите.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..