Това каза в интервю за БНР Ваня Нушева от “Прозрачност без граници”, която преподава избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Проблемът се състои в това, че изборният процес в България не се основава на регистър на избирателите, на данни от регистър само за целите на изборния процес. Съществува известно отклонение. ЦИК в различните си състави последните години е предприемала мерки, така че да променя броя на мандатите в различните райони съгласно прогнозни данни, дадени от НСИ."
Нушева е на мнение, че въпросът за мандатите "малко се преекспонира".
Границите на избирателните райони също са тема, която трябва да бъде поставена на вниманието на законодателя, защото има съществени промени в демографските характеристики на населението – миграция към големите градове и извън страната, подчерта Нушева.
"Колкото бюлетини, колкото гласа получи една партия, те остават неин актив. При преброяването на бюлетините общият брой валидни гласове се разделят на броя мандати – това е единната норма на представителство."
"Ако са гласували 2 400 000 избиратели, разделим на 240 мандата, за влизане в парламента е необходимо една партия да е получила 4% от тези гласове. Ако една партия е получила примерно 200 000 гласа, това число трябва да се раздели на квотата, която е нужна за един мандат. Партията няма да загуби своите мандати, тя ще ги получи", поясни Ваня Нушева.
Тя допълни, че минималният остатък от гласове, които остават неоползотворени, на втора изчислителна процедура се претеглят и там, където има най-голям остатък за дадена партия, тя получава още един мандат.
Така се получава някои от партиите да получат един мандат с много малък брой остатъчни гласове, но на национално ниво няма изкривяване, категорична е Нушева.
По думите ѝ за равнопоставеността на мандатите спрямо гласовете "има известни отклонения, но те не са толкова драстични".
Тя призова за прозрачност по отношение на машините за гласуване, за да се повишат доверието и активността на избирателите.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..