Това каза в интервю за БНР икономистът и финансов консултант Кузман Илиев.
Дългът започва да се натрупва с една скорост, която е доста притеснителна, заяви икономистът. Според него "няма реформаторски импулс – някой да каже: не, спрете, започваме да чистим".
До края на годината страната ни трябва да изтегли 8 милиарда от вътрешен и външен пазар при много високи, неблагоприятни лихви, уточни той.
"Ако не успее го направи, ще има ликвиден проблем. Държавата няма да има кеш, с който да си извършва функциите в точното време."
Илиев смята, че бюджетът ще бъде изпълнен, както е заложен, с целия му дефицит и "всичко ще бъде изхарчено до стотинка".
"Въпросът е какво правят следващите, които идват. Дали ще се хлъзнат по тази много добре намазана финансова пързалка, която води само към пропаст."
Дълговата спирала ще ни се представя като нещо много правилно, което ще намали неравенствата и ще помогне в кризата, допълни той.
Илиев нарече увеличението на данъците "възможно най-голямата глупост, която в момента може да се направи", защото "това ще бъде последният пирон в ковчега" и държавата трябва да остави предприемачите да дишат.
"За последните 20 години имахме убеждение, че сме си научили урока от фалитите на България – че трябва да сме финансово благоразумни. Аз видях като упрек от финансовия министър, че сме забравили този урок", коментира Кузман Илиев след вчерашните изявления на служебния министър на финансите Росица Велкова, която предупреди, че догодина дефицитът може да надхвърли 11 млрд. лева.
Относно критиките, които получава Велкова като доскорошен заместник-министър Илиев отбеляза, че "Асен Василев не слуша никого" и определи въпроса му къде са отишли парите като "чиста демагогия" и "елементарна аритметика за първокласници".
От тези 11 300 000 000 – "5 милиарда отиват за обещанията, социалните, новите, 4 милиарда за пенсии, нови, имаме с милиард и половина увеличаване на заплатите в публичния сектор", обясни Кузман Илиев.
"Това означава, че буквално има една шведска маса, от която всеки може да си вземе нещо повече, което поиска."
"Плащаме пенсии през данъци, обръщаме с хастара наобратно пенсионния модел", посочи още анализаторът. По думите му е налице "неустойчиво, небалансирано и много политически движено харчене, което във времето означава само много повече дълг".
"България ще се озове в една много проста ситуация – да се чуди тези огромни дефицити как да ги топи – дали през вдигане на данъците, което е най-вероятният сценарий и най-вредният, дали с повече дълг, което също замита проблемите под килима, и най-малко вероятното е да се преструктурират разходи и да се реже, но никой няма да го направи политически", подчерта икономистът в предаването "Преди всички".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..
" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ". Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...
3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство, на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..