Това каза пред БНР социологът Мила Минева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя анализира данните от последното представително социологическо проучване на Изследователски център "Тренд" на прага на предизборната кампания, като акцентира върху тревожността от понижаването на стандарта на живот и "медийната истерия около нарастването на инфлацията и цените".
"Част от публичните говорители през цялото време се опитват да наложат това, че част от тази инфлация е привнесена, че е резултат от това, че сме свързани със света, а не сме остров. Това обаче не успява да пробие. Това се появява като едно не съвсем сигурно обяснение на инфлацията, която се случва. През цялото време повечето говорители се държат така, като че ли кризата е собствено наша и българска", коментира Мила Минева в предаването "Преди всички".
Според Минева е важно да се посочи "отказът да се търси обяснение на икономическата криза, в която очевидно мнозинството от българските граждани мислят, че сме".
"Тоест, всички обяснения са заскобени – действията на предишното правителство, войната в Украйна, каквото и да било, което би могло да бъде обяснителен механизъм, е премахнато от интереса и кризата се превръща в природен феномен. Нещо, което ни се случва, но нито можем да направим нещо, нито можем да противодействаме. Можем единствено да стоим под одеялото и да се страхуваме."
Не съм сигурна дали служебният кабинет не играе в изборите, подчерта социологът.
"Има граждани, които не го схващат като служебен кабинет, а като политически ангажиран кабинет. Служебният кабинет се държи непрекъснато като пиар. Нагнетява усещането за кризисност, без особени доказателства за тази кризисност. Това усещане за една разпръсната криза, в която сме потънали, усилва готовността за гласуване за крайни алтернативи. Това обяснява високия процент и готовността на хората да заявяват, че ще гласуват за крайна алтернатива като "Възраждане."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..