Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Единственият начин за укротяване на цените е изолацията на Русия от търговията с Европа"

Икономистът Евгений Кънев: Може би няма да има толкова тежка зима, колкото се смята в момента

"Не можах да разбера каква е причината президентът да се занимава с цените на горивата у нас"

Евгений Кънев
Снимка: Стопкадър TV 1

"Много скоро ще видим срив на цените и може би няма да има толкова тежка зима, колкото се смята в момента. В последната седмица фючърсите започнаха да падат, независимо от заплахата, че Путин ще спре окончателно газа за Европа."

Това заяви пред БНР икономистът Евгений Кънев.

Според Кънев идеята за реформа на европейския енергиен пазар е "да изолира руския газ като фактор, който носи зараза – от газа отива в електричеството, а от електричеството отива във всички сметки", като освен икономически проблеми това създава и "огромни политически проблеми – доста правителства вече се клатят в Европа".

По думите му изолирането на руския газ като ценообразуващ фактор обаче не е лесно да се случи, защото в преходния период, в който трябва да се направи реформата, "има голяма вероятност Путин да престане да доставя газ въобще", а най-вероятно Унгария може да наложи вето върху предприета политика, която не ѝ осигурява 100% гаранция, че ще има алтернативен газ.

Икономистът е на мнение, че в настоящата ситуация може да се предприеме кроссубсидиране на солидарен принцип – да се вземе от едните и да се даде на другите, като Европа се раздели на зони - червени да бъдат тези, в които не достига газ, а зелени – където има в повече.

едните да дадат на другите."

Като по-работещ вариант се очертава създаването на една компания, която да бъде търговец на едро и да договаря количества за цяла Европа, защото за целта се изисква квалифицирано мнозинство, смята Кънев.

"Не можах да разбера каква е причината президентът да се занимава с цените на горивата у нас. Допускам, че е някаква политическа акция, която е свързана с изборите. Не ми звучи естествено", коментира още Евгений Кънев в предаването "Преди всички".

"Продължава да има проблем с цените на горивата. Българинът много отдавна плаща повече, отколкото реално струва това, което потребява."

"Единственият начин за укротяване на цените е изолацията на Русия от търговията с Европа, колкото и да звучи драстично като ход. Докато има война, това ще бъде причината за високите цени в Европа и трябва да бъдат намерени заместители, да се засили конкуренцията на тези суровини от други места, за да може да се укроти инфлацията", посочи той.

Кънев допусна като много вероятно да настъпи рецесия в европейската икономика към края на настоящата година.

"Това е известно – че инфлацията се лекува с рецесия, за съжаление." 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж на остров Крит

Адвокат в Гърция: Българите основно търсят правна помощ за купуване на имоти

През последните години десетки родопчани закупиха имоти в северна Гърция , други са в процедура на подобна сделка, трети искат да вложат парите си на Бяло море. Често пъти препъникамък се явяват различията в законодателството и някои юридически специфики в Гърция, за които ние българите не сме добре запознати. По-малко българи са резервирали..

публикувано на 23.04.25 в 16:10

Финансовите измами стават все по-сложни. Как да се предпазим от тях?

Ново проучване на Активни потребители констатира, че финансовите измами стават все по-сложни и все по-често жертвите им предават парите си по собствено желание , без хакерство или някакъв вид принуда, затова от асоциацията определят петте най-популярни трика, които използват измамниците, за да получат нашите пари. Как да се предпазим от тях?..

публикувано на 23.04.25 в 15:16

Салонът на изкуствата се завръща с мащабни експозиции и богата детска програма

Тази вечер след близо 10-годишно прекъсване Салонът на изкуствата се завръща с мащабни експозиции, литературни събития, театрални спектакли и детска програма. Фестивалът ще бъде открит тържествено с процесия. "Ние много се гордеем с тази детска програма ", каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" изпълнителният директор на НДК Андрияна..

публикувано на 23.04.25 в 13:19
Манол Глишев

Манол Глишев: Папа Франциск се опитваше наистина да бъде като Свети Франциск от Асизи

"Предполагам, че папа Франциск ще остане сред папа Йоан Павел II и папа Бенедикт като малко по различен тип човек, по-близък по-скоро до бедните, по-скоро до онеправданите. Той се опитваше наистина да бъде като Свети Франциск от Асизи , затова и избра това име". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" общественикът..

публикувано на 23.04.25 в 10:04
Мартин Желязков

Мартин Желязков: Изкуственият интелект вече не е просто помощен инструмент

" Изкуственият интелект вече не е просто един помощен инструмент . Той е гръбнакът на съвременния дигитален маркетинг". Това каза пред БНР Мартин Желязков ,който се занимава с дигитален маркетинг от години и има своя собствена агенция: "В основни линии начините, по които  изкуственият интелект влияе , са в автоматизации на кампании,..

публикувано на 22.04.25 в 15:16
Марина Великова

Марина Великова представя изложбата "Антарктическите хора"

На 23 април, на Моста на влюбените в София музикалният редактор и пътешественик  Марина Великова ще представи изложбата "Антарктическите хора" .  В интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Марина Великова, която вече две години е с българските антарктици, за да изучава природата и онова, което се случва с нея в Антарктида,..

публикувано на 22.04.25 в 10:41

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01