Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Западът вижда слабост и поредна грешка на Русия във военната мобилизация

Частичната мобилизация, наредена от президента на Русия Владимир Путин, е знак за слабост, написа в Туитър посланикът на САЩ в Украйна Бриджит Бринк. По думите ѝ Вашингтон никога няма да признаят претенциите на Москва за Крим. И ще продължат да подкрепят Украйна колкото е необходимо.

Михайло Подоляк - съветник на президента на Украйна Володимир Зеленски, заяви за Ройтерс, че "това е предвидим апел, който прилича на опит да се оправдае собствения провал". Той допълва, че тази стъпка ще бъде крайна непопулярна и е признак, че войната не върви по плана на Москва. Подоляк определя хода на Кремъл като опит да се прехвърли на Запада вината за започването на непровокираната война и влошаващата се икономическа ситуация в Русия.

Решението на Владимир Путин е признак на слабост, заявиха председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и британската министър-председателка Лиз Тръс в съвместно изявление, цитирано от Ройтерс. "Руската инвазия се проваля", заявиха те.

Вицеканцлерът на Германия Роберт Хабек определи решението като "поредната лоша и погрешна стъпка на Русия". Германското правителство обсъжда отговора си.

Според премиера на Чехия Петър Фиала мобилизацията е още едно доказателство, че Русия е единственият агресор. Той подчерта, че помощта за Украйна трябва да продължи.

Такова е мнението и на премиера на Нидерландия Марк Рюте, който видя паника в действията на Путин, но не и пряка заплаха за тотална война със Запада. Рюте призова за спокойствие с уверението, че казаното от руския лидер е "реторика, която сме чували и преди".

Русия ще се опита да разруши Украйна и да промени границите ѝ, заяви премиерът на Полша Матеуш Моравецки в коментар на обявената от Москва частична военна мобилизация.

"Ще направим със съюзниците каквото можем, за да подкрепи НАТО още по-силно Украйна и тя да има възможност да се защитава", каза още Моравецки и призова западните страни за допълнителна помощ за Киев.

Говорителят на китайското външно министерство Ван Вънбин призова за диалог и консултации, за да бъдат обсъдени безпокойствата, свързани със сигурността на всички засегнати страни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Туск

Туск пристига на посещение в Турция

Премиерът на Полша Доналд Туск пристига на работно посещение в Анкара, където ще бъде приет от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Двамата ще обсъдят засилването на двустранните отношения. По време на разговорите се планира да бъде направена оценка на отношенията между Турция и Европейския съюз в контекста на полското председателство..

публикувано на 12.03.25 в 08:22

Медици опъват палатков лагер пред здравното министерство

Протестен палатков лагер пред здравното министерство организират днес от синдикат "Защита". Причина за демонстрацията е липсата на конкретни действия по поставени от тях искания, свързани с проблеми в системата на здравеопазването. В писмо до парламентарната здравна комисия, премиера и министъра на здравеопазването от синдикат "Защита"..

публикувано на 12.03.25 в 08:19
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Никой не иска да види финалния резултат от изборите

Разпадаща се държава – така политологът Христо Панчугов вижда скандала с разнобоя между държавните институции по казуса с конституционното дело за изборите. Заради истерията около предишните избори е започнат процес, който никой не е знаел къде ще доведе, а сега се отварят сериозни въпроси за всички партии и " никой не иска да види..

публикувано на 12.03.25 в 08:15

НС открива процедура за избор на председател на КЗК

Народното събрание открива процедурата за избор на председател на Комисията за защита на конкуренцията. Кандидатите ще бъдат изслушани днес от депутатите в ресорната комисия за икономическа политика и иновации. Кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Антимонополната комисия са десет. Излъчени са от парламентарните групи..

публикувано на 12.03.25 в 08:09
Асен Василев и Кирил Петков

ПП с предложения за промени в проектобюджета между първо и второ четене

"Продължаваме промяната" ще представят предложенията си за промени между първо и второ четене в държавния бюджет на пресконференция, която беше отложена вчера заради извънредното пленарно заседание. Сред идеите на формацията е увеличаване на данъчното облекчение за деца, 100 процента изплащане на майчинството дори при предсрочно връщане на..

публикувано на 12.03.25 в 08:07
Благовест Кирилов

Благовест Кирилов: Доверието в изборите е на кота нула, изглежда умишлено

"Доверието в изборния процес е на кота нула и цялото нещо изглежда умишлено . Чуха се безумен брой становища, които само объркват хората." Това мнение изрази пред БНР Благовест Кирилов, бивш заместник-министър на електронното управление и председател на "Демократичен център". Организацията направи анализ върху данните от флаш паметите на..

публикувано на 12.03.25 в 08:05

Очаква се присъдата по делото за катастрофата с Ферарио Спасов

Великотърновският окръжен съд днес се очаква да се произнесе с присъда по делото за катастрофата, при която преди две години и четири месеца край село Шереметя загина футболният треньор Ферарио Спасов.  Подсъдим е Начо Пантелеев от Лясковец. Съдебният състав с председател съдия Милена Карагьозова и със съгласието на страните по делото..

публикувано на 12.03.25 в 07:52