Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Костов: Когато има изключения, лекарите се възползват и не предписват дигитални рецепти

Фармацевти и лекари кръстосват шпаги за хартиените рецепти

Д-р Любомир Киров: Хартиената рецепта е по-удобна, не си зависим от компютър

Снимка: БГНЕС

Лични лекари, издали стотици хиляди електронни рецепти за лекарства, заплащани от Здравната каса, са предписали единици такива рецепти за лекарства на свободния пазар. Твърдението е на Българския фармацевтичен съюз.
От организацията потвърдиха позицията си срещу запазването на хартиената рецепта като вариант за предписване на лечение от лекарите.

Защо фармацевтите настояват за пълна електронизация на този процес, какви ще са ползите за хората и истина ли е, че личните лекари масово бойкотират електронните рецепти за лекарства на свободна продажба?

Режимът със запазването на хартиената рецепта като вариант за изписване на лечение, което не е по Здравна каса, не работи, смята Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки.

"Той изглежда логичен на пръв поглед, но води единствено до предписване не на електронни и на хартиени, както е разрешено по наредба, а само на хартиени. Защо – трябва да питате лекарите."

"Не навсякъде има готовност да се работи с тези електронни рецепти. Второ – по ми е удобно да я напиша, отколкото електронно. Трето – не съм зависим от електричество, не съм зависим от компютър", отговаря д-р Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари.

Николай Костов откроява сред слабостите на хартиената рецепта това, че е доста по-трудна за разчитане, което според него увеличава вероятността от грешка.

По думите му от електронните рецепти "печели цялото общество", защото се акумулира ценна информация.

Д-р Киров не е съгласен с твърдението, че общопрактикуващите лекари бойкотират издаването на електронни рецепти. Според него броят им ще расте постепенно.

"Но това не означава, че трябва да бъде премахната другата възможност."

Той препоръчва задължително електронно да бъде издаването т.нар. жълти и зелени рецепти, с които се изписват опиоидните вещества.

Николай Костов контрира, че "когато има изключения, лекарите се възползват и не предписват дигитални рецепти" и така изключението се превръща в правило.

Електронните рецепти: Да, но не на всяка цена

Д-р Иван Маджаров: Тормозът над лекарите е провал на дигитализацията

Могат ли търговците на едро да скрият наличности от медикаменти?

Има порочни практики при липсващите лекарства


Повече по спорната тема чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10