Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кимия Дастах: Когато хората протестират, властите стават по-свирепи

Снимка: БГНЕС

Запалени забрадки, отрязани коси – жените в Иран протестират, независимо от арестите и полицейската бруталност. По последни данни най- малко 76 души са убити от иранските сили за сигурност през първите 11 дни на протести. а правозащитната организация „Иран Хюман райтс“. Демонстрациите в  страната избухнаха след смъртта на 22-годишната Махса Амини, която беше арестувана за неправилно носене на хиджаб.

Хората в Иран отдавна не са доволни и искат да протестират, обясни пред БНР Кимия Дастах - иранка, която живее в България. „След убийството на 22 – годишната Махса Амини започнаха да го правят. Започнаха да казват това, което мислят“.

Моралната полиция в Иран никога няма да поеме отговорност за нейната смърт, смята Кимия. „Ако кажеш каквото мислиш, рискуваш много неща. Там или мълчиш, или се съгласяващ с всичко. Полицията обикаля по улиците и следи какво правиш. Трябва да внимаваш всеки ден“.

Когато хората протестират, властите стават по-свирепи, обясни още иранката. „В Европа е трудно да ни разберете. Трябва да живееш там, за да го разбереш“.


Няколко организации у нас, които се занимават с овластяване на жените, обръщат внимание на това, което се случва в Иран.Ние работим с ирански граждани, които търсят закрила в страната, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Диана Димова от „Мисия криле“. „Една част от тях са майки и млади жени. През последните три години чувам разкази за това, на което са подложени тези жени и съм ужасена. Има присъди от 2 до 7 години, както и стотици камшични удари за неправилно обличане или реплика. Имахме случай с мъж, който е приел християнството в Иран и след това е получил две смъртни присъди, освен това са издълбали с нож кръстове по тялото му“, обясни тя. 

Утре в София ще има демонстрация в подкрепа на протеста на иранските жени.  „Важно е всички да чуем гласа им. Той е символ на потисничеството и нарушените права на жените в Иран“.
Цялото интервю на Ирина Недева с Диана Димова и Кимия Дастах може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54