Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски: Няма да приемем каквито и да било опити на Русия да открадне наши земи

Володимир Зеленски
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинският президент Володимир Зеленски заяви категорично, че анексиране от Русия на областите Херсон, Запорожие, Донецка и Луганска, няма да доведе до прекратяване на усилията за отвоюване на окупираните територии. А Съединените щати и Европейският съюз вече обявиха, че ще накажат Кремъл с нова серия от санкции.

Зеленски определи като фарс референдумите за присъединяване към Руската федерация на региона Донбас, както и на Херсонска и Запорожка област. "Украйна не може и няма да приеме каквито и да било опити на Русия да открадне наши земи", заяви той:

"Сега не е 2014-а, всички разбират всичко и непременно ще действат. Ако някой там в Русия мисли, че ще може да се измъкне - с всичко, което прави в окупираните територии, и ако се надява, че светът ще предаде собствените си ценности, уплашен от поредните заявления за обявяване на анексия, то греши".

Украинският президент е свикал извънредно заседание на Националния съвет за сигурност и отбрана на Украйна, което ще се проведе утре – денят, в който Владимир Путин трябва да обяви официално анексията на окупираните украински територии. Съветът включва командира на въоръжените сили, ръководителя на разузнаването, премиера, както и министрите на отбраната и външните работи.

Съединените щати отправиха още снощи ясен сигнал към Русия, че нямат намерение да се поддават на ядрено изнудване от Кремъл. Пентагонът съобщи официално, че се подготвя нова голяма доставка на оръжейни системи и оборудване за Украйна на стойност 1,1 милиарда долара, пакетът включва и допълнителни 18 реактивни системи за залпов огън "Хаймарс". С това американската военна помощ за Киев от началото на войната преди 7 месеца вече надхвърля 16 милиарда долара.

Държавният департамент на САЩ междувременно съобщи че, "в отговор на фалшивите руски референдуми в Украйна се подготвят в допълнителни санкции срещу финансовия и енергийния сектор на руската икономика".

В Брюксел се подготвя нов пакет от санкции срещу Русия да бъде приет на срещата на върха на Европейския съюз идната седмица. Предложенията включват таван на цената на руския петрол, а също и на природния газ, за което призова днес Европейската комисия. Унгария обаче даде да се разбере, че ще гласува против: "Унгария вече направи много за европейското единство по въпроса, но не може и няма да подкрепи нови санкции, ако те засягат енергийните доставки", заяви началникът на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан, цитиран от Ройтерс.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският патриарх Даниил се помоли за загиналите и пострадалите при пожара в РС Македония

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..

публикувано на 17.03.25 в 21:18
Дейвид Лами

Британският външен министър се обърна задочно към руския президент

На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня.  Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..

публикувано на 17.03.25 в 21:06
Снимката и илюстративна, архив.

След като лодка със сирийци се преобърна край Кипър: 2 души са спасени, открити са 7 тела

Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..

публикувано на 17.03.25 в 20:53

"Ауди" ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 г.

Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...

публикувано на 17.03.25 в 20:33

Младежи от РСМ се наложи да пренощуват в София, за да дарят кръв в "Пирогов"

10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста.  Десетимата младежи ще останат..

публикувано на 17.03.25 в 20:11
Управителят на ВиК - Ямбол Христина Микуцева

Напрежение в Ямбол, искат оставката на управителя на ВиК

Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..

публикувано на 17.03.25 в 19:55

И в Плевен протестираха срещу зверствата над животни

Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..

публикувано на 17.03.25 в 19:41