Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всичко обещават, а накрая няма"

На сергиите на политиците - обещания. На пазарните сергии в Силистренско - немотия

Дойде ли предизборна кампания, започва и наддаването - обещава се от всичко и по много

Снимка: Незабравка Кирова

Изборите са си избори, но животът си върви. И не че не са важни, но за обикновения човек, който всеки ден е със стоката си в различен град или село, нямат такава стойност като труда, който полага, за да изхрани челядта си.

Обещанията на политическата сергия за него не струват нищо, показва радиоразходка в един пазарен ден. 

В сряда продавачите бяха в Дулово, в събота в Тутракан, а утре, когато резултатите от вота ще са ясни, ще са в силистренското село Професор Иширково. И така, докато седмицата се завърти отново.

Дойде ли предизборна кампания, започва и алъш-веришът - обещава се от всичко и по много. Заплати, пенсии, борба с корупция и инфлация.

От всичко и по много има и на пазара. Якета и балтони, опънати на близката ограда, купчини обувки на разпродажба за по 2 лева чифта. Има и нови, разбира се - който разбира, тука се спира. Железария, велосипеди, лъскави дънки, шарени чорапи, на всеки ъгъл скара и примамливи аромати, преплетени с прах за пране и парфюми. Бижутерия и кинкалерия.

И хората са там всяка седмица - идват малки и големи от близките села. Да се видят, да се поздравят и шопинг между другото. За търговците обаче - нещата не са толкова цветни.

"Няма да гласувам за никой, защото не ми дават кебапчета и кюфтета", споделя мъж на битпазара.

"За какво да гласувам? 35 лева детски добавки вземаме. Памперс, мляко. Как да го храня туй дете с 35 лева? Всичките са мошеници. От единия вземаш кокала, даваш на другия. Обещават, обещават и нищо. Маслото го правим като хартия в хляба, за да отиде в училище детето, да е грамотен", казва продавач, който е убеден, че работи повече от политиците.

"Той нищо не прави. Аз изкарвам днеска 30 лева и не ми стигат за нищо. Те се взимат по 1000 лева на ден и пак се оплакват."

"Обещанията не са като изпълнението. Толкова години, за да сме на това дередже, явно се примиряваме."

"За мен нищо не струват – само обещават и това е. Обещания – бол! След това забравят за какво са влезли в парламента. Наистина сме свикнали вече с техните обещания."

"Само обещават, а като дойдат на власт – всичко е замряло. Хората колко са бедни!"

"Всичко обещават, а накрая няма. Всеки дърпа юргана към себе си."

И слушайки речите по партийните събрания, и хората на улицата, виждаш два свята - политическата сергия с обещания, без гаранции - и онази, другата - на действителността, в която парите не стигат за нищо. И дори траханата със сирене за някои ще е деликатес.

Изборите идват и си отиват, до следващия път. Политиците и те. Битието на нямащите остава същото.

Снимка: Незабравка Кирова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10