В Турция за днешните избори бяха разкрити рекорден брой секции - 166, но избирателна активност засега е слаба. Гласуването тече без напрежение, но с нарушения.
Прогнозите на изселническите организация за 100 хиляди души пред урните със сигурност се оказаха нереални. През целия ден не се образуваха опашки пред общо 51 секции в Истанбул и региона.
"И на хората вече има омръзна". А това ли е причината да няма опашки, или защото има повече секции? "Не, какво се подиграват с хората така, да се разбират там тия големите политици. И хората да си гледат своята работа“, казват гласуващите в Техническата гимназия в "Авджълар", където в две секции се гласува с общо 4 машини.
В другата секция в квартала - в Основното училище "Фирузкьой", вотът е само с хартиени бюлетини. Там се образуваха съвсем малки опашки, но веднага беше организиран транспорт и хората бяха докарани в другата секция, където е празно.
"Понеже имаше малко народ и казаха, че тука няма никой, затова дойдохме - с автобуса".
През целия ден в секциите стояха гласоподаватели, които са дали своя вот рано сутринта. Снимаха секционните комисии и изборния процес, което доведе до напрежение в секцията:
"Ако сте застъпник, може да се представите от коя партия сте застъпник, може да влезете, вътре, да наблюдавате изборния процес, но нямате право да снимате".
Застъпници и наблюдатели в "Авджълар" нямаше, но за напрежение съобщават в Бурса, където са секциите са най-много – 40. Там пререкания е имало в "Инегьол" и "Гьорьокле".
"Създават напрежение. Понякога и спира вотът, нарочно го правят, умишлено", каза д-р Юксел Йозкан, който е депутат в турския Меджлис от Бурса.
85-годишният Баки Акифов Арифов е най-възрастният гласоподавател в "Авджълар": "Няма давление, няма никъде". На въпрос какво се надява да се промени с тези избори, той отговори: "Добросъседство, друго нищо".
А турците с български паспорти се надяват след вота да се промени: "Всичко, абсолютно всичко в България"; "Ами, българите в Турция също се надяват България да има едно стабилно правителство – това, което виждам аз, като живееща сред тях".
Илон Мъск - един от наследниците на т.нар. магнати разбойници, изградили икономическото могъщество на Съединените щати през 19-ти и началото на 20-ти век - все повече затвърждава усещането, че е тръгнал на кръстоносен поход срещу либералната демокрация не само във втората си родина - Америка - но и в Европа. Освен, че нагази в предизборната..
Цените на петрола на международните пазари се покачиха с повече от 3 процента, след като САЩ обявиха мащабни санкции срещу две от най-големите руски петролни компании и срещу т.нар. "сенчест флот", използван от Москва за заобикаляне на санкциите. Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара. От..
След самия Доналд Тръмп, а понякога и повече от него, най-видимото лице на новата американска администрация е най-богатият човек в света - технологичният предприемач Илън Мъск. Собственикът на "Тесла", "Спейс Екс" и на бившия "Туитър" на практика си купи значимо присъствие чрез огромните си дарения за кампанията на президента. Той стои до Тръмп по..
Заради очакваното влошаване на времето тази събота и неделя от "Електрохолд", които снабдяват Западна България с ток, са увеличили броя на дежурните екипи до 200. От компанията съобщават, че при необходимост имат възможност да мобилизират и още свои служители. Повече хора работят и в колцентъра на Електрохолд, където потребителите могат да подават..
Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..
Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..
Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...