102 750 000 лева нов дълг са поети под формата на държавни ценни книжа със срочност десет години и половина. Това е сухата статистика от аукциона на 3 октомври, където бяха предложени книжа за 200 милиона лева, но не бе проявен достатъчно инвеститорски интерес към цялата емисия. Седмица по-рано едвам бе преминат прагът на обема на емисията, но поръчките не бяха одобрени в цялост – изводът, по-скъп дълг, нисък инвеститорски интерес.
В новия епизод на подкаста „На всяка цена“ управляващият директор на MK Brokers Николай Ваньов коментира, че това е очакван развой на събитията. „Поради няколко причини: на първо място, банките вече виждат достатъчно възможности, за да инвестират своите свободни ликвидни средства. Другият голям играч на пазара на държавни ценни книжа (ДЦК) – пенсионните фондове, със сигурност са в изчаквателна позиция поради сериозните загуби, които реализираха от началото на годината“, обясни Ваньов, според когото при част от банковите групи у нас с чуждестранна собственост има изтегляне на ликвидност в посока банката – майка. Анализаторът припомни, че БНБ се е намесила в подобна ситуация в началото на кризата с коронавируса и не изключи нов ход от страна на централната банка.
Кратки емисии ДЦК и/или външен пазар
Поемането на допълнителни задължения е необходимо заради предстоящите падежи, както и за покриване на разходите за помощи за бизнеса и за най-уязвимите групи от населението през зимата. Лимитът на нов дълг за годината е 10,3 млрд. лева, като над 2 млрд. лева вече са поети от вътрешния пазар и 2,25 млрд. евро – от външния пазар. „Когато има нов парламент, независимо каква ще е продължителността на живота му, трябва да се потърси увеличаване на дълговия лимит“, смята Ваньов.
Според него по-разумно е страната ни да премине към сконтови краткосрочни емисии на вътрешния пазар или отново да излезе на външните пазари. Осъществената емисия от 2,25 млрд. евро през септември е успешна, макар и по-скъпа, смята пазарният анализатор.
По думите на Ваньов, финансовото министерство е възприело изчаквателна позиция през май, когато други държави са успели да наберат дългов ресурс от международните пазари при сравнително по-добри условия. „С осъществената емисия практически ресурсът за дълговото погашение през май е осигурен“, коментира анализаторът, но предупреди, че по този начин не се решават всички дългови проблеми на хазната.
Според него бюджетното салдо трябва да се балансира чрез кратки емисии на вътрешния пазар, „които са отдавна позабравен инструмент“, както и да се помисли за нова емисия на външните пазари, която може да се окаже с по-благоприятни условия при правилно претеглен матуритет от вътрешни емисии.
Пикът на високите лихви – обозрим, но ни е нужно търпение
Овладяването на инфлацията е приоритет номер едно на централните банки, заради което започна и сериозното повишаване на лихвите (след като бяха прекратени програмите за стимулиране на икономиката чрез изкупуване на дългови книжа). Според Николай Ваньов, наближава моментът, в който централните банки вече ще започнат да намалят темпото на увеличаване на лихвите. Пример за това е Австралия, където ръстът на основните лихви е по-нисък спрямо очаквания.
Интересен пример е Великобритания, коментира пазарният анализатор, където покачването на лихвите се съчетава с програма за изкупуване на дългови книжа. „Не е изключено ЕЦБ в някакъв момент да прибегне до същия ход. Възможно е през октомври да има ново сериозно покачване със 75 базисни на лихвените равнища (jumbo hike), но не вярвам след това да последва ново. Франкфурт чака момента да натисне бутона за спиране на покачванията“, коментира още Ваньов.
Как лихвената политика на централните банки влияе върху потребителския портфейл и каква е ролята на руската война в Украйна върху дълговите пазари – това са само част от въпросите, повдигнати в новия епизод на подкаста „На всяка цена“.
Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство, на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..