Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скъп и неизбежен – нов дълг в хазната

Снимка: Георги Цветков, БНР

102 750 000 лева нов дълг са поети под формата на държавни ценни книжа със срочност десет години и половина. Това е сухата статистика от аукциона на 3 октомври, където бяха предложени книжа за 200 милиона лева, но не бе проявен достатъчно инвеститорски интерес към цялата емисия. Седмица по-рано едвам бе преминат прагът на обема на емисията, но поръчките не бяха одобрени в цялост – изводът, по-скъп дълг, нисък инвеститорски интерес.  

В новия епизод на подкаста „На всяка цена“ управляващият директор на MK Brokers Николай Ваньов коментира, че това е очакван развой на събитията. „Поради няколко причини: на първо място, банките вече виждат достатъчно възможности, за да инвестират своите свободни ликвидни средства. Другият голям играч на пазара на държавни ценни книжа (ДЦК) – пенсионните фондове, със сигурност са в изчаквателна позиция поради сериозните загуби, които реализираха от началото на годината“, обясни Ваньов, според когото при част от банковите групи у нас с чуждестранна собственост има изтегляне на ликвидност в посока банката – майка. Анализаторът припомни, че БНБ се е намесила в подобна ситуация в началото на кризата с коронавируса и не изключи нов ход от страна на централната банка.  


Кратки емисии ДЦК и/или външен пазар 

Поемането на допълнителни задължения е необходимо заради предстоящите падежи, както и за покриване на разходите за помощи за бизнеса и за най-уязвимите групи от населението през зимата. Лимитът на нов дълг за годината е 10,3 млрд. лева, като над 2 млрд. лева вече са поети от вътрешния пазар и 2,25 млрд. евро – от външния пазар. „Когато има нов парламент, независимо каква ще е продължителността на живота му, трябва да се потърси увеличаване на дълговия лимит“, смята Ваньов. 

Според него по-разумно е страната ни да премине към сконтови краткосрочни емисии на вътрешния пазар или отново да излезе на външните пазари. Осъществената емисия от 2,25 млрд. евро през септември е успешна, макар и по-скъпа, смята пазарният анализатор. 

По думите на Ваньов, финансовото министерство е възприело изчаквателна позиция през май, когато други държави са успели да наберат дългов ресурс от международните пазари при сравнително по-добри условия. „С осъществената емисия практически ресурсът за дълговото погашение през май е осигурен“, коментира анализаторът, но предупреди, че по този начин не се решават всички дългови проблеми на хазната.  

Според него бюджетното салдо трябва да се балансира чрез кратки емисии на вътрешния пазар, „които са отдавна позабравен инструмент“, както и да се помисли за нова емисия на външните пазари, която може да се окаже с по-благоприятни условия при правилно претеглен матуритет от вътрешни емисии.  


Пикът на високите лихви – обозрим, но ни е нужно търпение  

Овладяването на инфлацията е приоритет номер едно на централните банки, заради което започна и сериозното повишаване на лихвите (след като бяха прекратени програмите за стимулиране на икономиката чрез изкупуване на дългови книжа). Според Николай Ваньов, наближава моментът, в който централните банки вече ще започнат да намалят темпото на увеличаване на лихвите. Пример за това е Австралия, където ръстът на основните лихви е по-нисък спрямо очаквания. 

Интересен пример е Великобритания, коментира пазарният анализатор, където покачването на лихвите се съчетава с програма за изкупуване на дългови книжа. „Не е изключено ЕЦБ в някакъв момент да прибегне до същия ход. Възможно е през октомври да има ново сериозно покачване със 75 базисни на лихвените равнища (jumbo hike), но не вярвам след това да последва ново. Франкфурт чака момента да натисне бутона за спиране на покачванията“, коментира още Ваньов.  

Как лихвената политика на централните банки влияе върху потребителския портфейл и каква е ролята на руската война в Украйна върху дълговите пазари – това са само част от въпросите, повдигнати в новия епизод на подкаста „На всяка цена“.  

Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избор: Хубав тротоар без дървета или дървета без хубав тротоар

Жители на столичния квартал "Красно село" сигнализираха, че общината реже здрави дървета заради ремонт на тротоар. Отсечени са две дървета, които са на около 60 години , обясни пред БНР Десислава Брайкова, която живее в квартала. "В деня на отсичането имаше съобщение, че започват да секат дървета в локалното платно (бел. ред. локалното..

публикувано на 16.08.24 в 10:22

Величка Таседжикова: Много са проблемите в образованието, но сред тях не е пропаганда на ЛГБТ

Имаме много проблеми в образователната система, но пропагандирането на различна от традиционната сексуална ориентация не е сред тях. Това каза пред БНР Величка Таседжикова - директор на столичното 70-о ОУ "Св. Климент Охридски" и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, в коментар на поправките в Закона за..

публикувано на 15.08.24 в 16:51
Красимир Кънев

Красимир Кънев: Всички имобилизации и изолации да стават под видеонаблюдение

Българският хелзинкски комитет и Глобалната инициатива в психиатрията изпратиха сигнал до главния прокурор, Министерството на здравеопазването, ИА "Медицински надзор", парламентарната здравна комисия и администрацията на омбудсмана по повод трагичния случай с пожар от 6 август, по време на който почина пациент на Университетската клиника по..

публикувано на 15.08.24 в 11:24
Елин Радев, кмет на Доспат

Временна парламентарна комисия и Инициативен комитет - кой е "за" и кой "против" кмета на Доспат?

В община Доспат създадоха Инициативен комитет в подкрепа на кмета Елин Радев. Това се случи дни, след като бяха изслушани жители на общината в комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на..

публикувано на 14.08.24 в 15:55

Украински бежанци, нуждаещи се от медицинска помощ и грижи, ще бъдат преместени от Банкя в хотел на морето

Възрастни украински бежанци с увреждания, както и украински деца, ще бъдат преместени от град Банкя край София в курорта "Свети свети Константин и Елена" до Варна . Те са настанени в учебния център на Националната агенция за приходите (НАП) в Банкя по Програма за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна..

публикувано на 14.08.24 в 15:41
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област

Тъжна констатация: 850 психиатри през 1990 г., в момента - 400, няма и толкова

Пациентите с психични заболявания пушат в пъти повече от средностатистическия пушач. За това са необходими работещи системи за известяване при пожар в психиатричните отделения и болници у нас.  Това коментира пред БНР психиатърът доц. Стефан Попов - бивш началник на Клиниката по психиатрия в Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив...

публикувано на 14.08.24 в 10:43
Георги Стефанов

Климатичният експерт Георги Стефанов: На воден режим са в близо 92 общини

" Това, което виждаме като проблем в момента с Ловеч и Плевен - намалелият дебит на повърхностните води, е нещо, което се случва в близо 92 общини към днешна дата. 24 области на България, 297 населени места в момента страдат с воден режим . Реално са и много повече, защото има и такива с частичен воден режим. Те всеки ден се увеличават".  Това..

публикувано на 14.08.24 в 09:56