Международният валутен фонд предупреди за влошаваща се икономическа перспектива догодина и по-продължителна от очакваната инфлация. Базираната във Вашингтон институция запази прогнозата си за тазгодишния растеж на световната икономика на 3,2 %, но влошава спрямо юли очакванията си за икономиката догодина. Тя ще се забави до ръст от 2,7 на сто, което е с два процентни пункта по-ниска прогноза спрямо юлската.
Международният валутен фонд предупреждава, че рискът растежът на глобалната икономика догодина да падне под два процента е една четвърт.
"Буреносни облаци се събират, политиците трябва да удържат ситуацията със силна ръка", пише в началото на доклада за глобалните перспективи, чието представяне започна във Вашингтон в рамките на есенните годишни срещи на фонда със Световната банка. Три са основните фактори за влошаващата се икономическа картина – руската инвазия в Украйна, която е причина за високите цени на енергията в Европа и поскъпването на храните; високата инфлация и натискът върху стандарта на живот и ефектите от политиката на "нулев Covid", водена от Китай.
"Най-лошото предстои. Дори и трите най-големи икономики – Съединените щати, еврозоната и Китай да останат в застой, за много хора усещането ще е за рецесия", подчертават от фонда.
Инфлацията в глобален мащаб ще достигне пика си в края на годината, но ще остане много висока по-дълго от очакваното. Тя ще започне да спада до 4,1 на сто чак през 2024-та, сочат последните оценки на фонда.
Високите потребителски цени принудиха централните банки да започнат затягане на паричната политика, но това засили долара. Заедно с покачването на лихвите това може да постави редица държави пред изпитание за погасяването на дълговите си задължения, предупреждават от фонда.
За пореден път от Вашингтон се чуват и призиви за по-активна политика в сферата на борбата с климатичните промени.
За България прогнозите на фонда, базирани на оценките на Евростат, са за ръст на икономиката от 3,9 на сто тази година и забавянето на растежа до 3% догодина. Инфлацията тази година ще бъде 12,4 %, но през 2023-та ще се забави до 5,2 на сто. Безработицата ще остане ниска, смятат още от МВФ.
Британският премиер Киър Стармър обеща "смели промени", като обяви, че ще смекчи правилата за електрическите превозни средства, след като производителите на автомобили бяха засегнати от митата на Доналд Тръмп. Jaguar Land Rover заяви, че фирмата ще прекъсне доставките за САЩ в опит да се справи с новите търговски условия. В поредна намеса..
Жалба за военни престъпления срещу 10 британци, които са служили в израелската армия в Газа, ще бъде подадена до лондонската полицията от един от водещите британски адвокати по правата на човека, съобщи "Гардиън“. Майкъл Мансфийлд ще предаде досие от 240 страници на отдела за военни престъпления на Скотланд Ярд, в което се твърди, че са извършени..
Курсът на еврото продължи да се повишава спрямо щатската валута, доближавайки нивото от 1,1 долара, съобщават германски сайтове за финансова информация, цитирани от БТА. Единната валута се разменяше тази сутрин във Франкфурт за 1,099 долара или с 0,3 на сто над ниво си при затварянето на петъчната търговия. Индексът на щатския долар,..
Преди седмица саудитският правозащитник, журналист и кандидат за убежище Абдулрахман Ал-Халиди , който е задържан в България повече от три години и половина, докато обжалва откази от страна на Държавната агенция за бежанците, е привикан и му е прочетена заповедта на ДАНС за неговото преместване в секция на Дирекция "Миграция" в Дома за..
До 20 см е снежната покривка в област Пазарджик. Всички пътища са проходими при зимни условия. Въведени са частични ограничения за тежкотоварни автомобил. В равнинната част на областта обстановката е нормална, няма сигнали за бедстващи хора, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "На територията на цялата Пазарджишка..
Основните стоки, които Гърция изнася в САЩ, са маслини, зехтин, вино и компот от праскови. Само в област Иматия 25 хиляди фермери се издържат от производството на праскови и кайсии за компот за американския пазар. Те се опасяват, че продуктите ще останат нереализирани и се обърнаха за помощ към правителството. Държави и компании обмислят..
От днес до неделя отбелязваме седмицата на българската гора. Тази традиция стана на 100 години. Много инициативи ще се проведат в цялата страна, а една от най- различимите е залесяването на територии, унищожени от пожари. Готова ли е българската гора за катаклизмите и промените в климата? Къде са грешките в нейното управление и стопанисване..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..