Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

49 миньори са в капан под земята след експлозия в турска въглищна мина

Експлозия в турска въглищна мина
Снимка: ЕПА/БГНЕС

49 работници са в капан под земята след експлозия във въглищна мина в турската провинция Бартин, в северната част на страната, съобщава Ройтерс.

Взривът, който според властите е причинен от трансформатор, е избухнал на 300 метра под входа. Петима от миньорите са на дълбочина 350 метра, останалите на 300 метра. Осем от работниците са успели да напуснат мината след взрива.

Броят на загиналите при експлозията на въглищна мина нарасна до 14, каза министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу късно в петък, докато други 14 бяха хоспитализирани, предаде Ройтерс.

Под развалините има още миньори, съобщи по-рано CNN Turk. Телевизионният канал Haber, позовавайки се на местните власти, пък информира, че по време на експлозията на дълбочина 300 метра под земята е имало 115 работници, като  някои от тях са били евакуирани.

Властите предполагат, че блокирани под земята могат да се намират още 49 миньори.

Причините за взрива все още се изясняват. На мястото на инцидента са изпратени множество линейки, показват кадри на турски медии.

Министрите на енергетиката и на вътрешните работи пътуват към мината.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Лами

Британският външен министър се обърна задочно към руския президент

На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня.  Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..

публикувано на 17.03.25 в 21:06
Снимката и илюстративна, архив.

След като лодка със сирийци се преобърна край Кипър: 2 души са спасени, открити са телата на 7 загинали

Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..

публикувано на 17.03.25 в 20:53

"Ауди" ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 г.

Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...

публикувано на 17.03.25 в 20:33

Младежи от РСМ се наложи да пренощуват в София, за да дарят кръв в "Пирогов"

10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста.  Десетимата младежи ще останат..

публикувано на 17.03.25 в 20:11
Управителят на ВиК - Ямбол Христина Микуцева

Напрежение в Ямбол, искат оставката на управителя на ВиК

Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..

публикувано на 17.03.25 в 19:55

И в Плевен протестираха срещу зверствата над животни

Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..

публикувано на 17.03.25 в 19:41

Новоотпуснатите ипотечни кредити намаляват до 2,16 млрд. лв. през последното тримесечие на 2024-та

Обемът на новоотпуснатите ипотечни кредити намалява до 2,16 милиарда лева през последното тримесечие на миналата година спрямо 2,19 милиарда за периода юли – септември 2024-та. Това става ясно от текущ преглед на надзорните данни, обсъден от Управителния съвет на БНБ. БНБ: Увеличаване на банковите депозити и кредити с 1,8% през третото тримесечие..

публикувано на 17.03.25 в 19:38