Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във фрагментиран парламент председател трябва да се излъчи по логика, различна от тази на мнозинството, отбеляза тя

Боряна Димитрова: Питахме се ще има ли правителство. Кризата ескалира и вече се питаме ще има ли парламент

Има пълен блокаж в работата на НС и дискредитиране на парламентаризма, смята социологът

Боряна Димитрова
Снимка: БГНЕС

"Допреди два дни взорът беше във формирането на правителство. Сега кризата ескалира дотам, че ние се питаме – дали изобщо ще има парламент."

Това каза в интервю за БНР доц. Боряна Димитрова от социологическа агенция "Алфа рисърч".

Според социолога може да отидем и по далеч и да се запитаме "дали изобщо ще има парламентаризъм в България".

"Докато партиите се дискредитират една друга, това, което отеква в съзнанието на хората, е дискредитиране на парламентаризма."

Има пълен блокаж в работата на парламента. Процедурите не могат да заместят политическата отговорност и политическата воля, категорична е Димитрова.

"Водещото в тази ситуация е да се излезе от досегашната логика – трябва да има парламентарно мнозинство, символ на това мнозинство е фигурата на председателя. Респективно когато някой реши да бута парламентарното мнозинство, първо събаря председателя. В един изключително фрагментиран парламент, какъвто е настоящия, изходната позиция не може да бъде парламентарно мнозинство. Трябва да се търси друга политическа логика, която да стои зад излъчването на председател на парламента. Да се търси вече не през парламентарно мнозинство, през консенсусна фигура, да се търси кандидатура, по-авторитетна, от по-малките партии. Трябва да се предефинира политическата логика."

При сега действащите правилник и правила самото оттегляне на кандидатурата на Никола Минчев няма да разреши проблема и ПП са наясно с това, изтъкна Боряна Димитрова в предаването "Хоризонт до обед".

"Проблемът не е в оттеглянето на кандидатурата, а в това около коя фигура може да се събере това магическо число – 50+1 от участвалите в гласуването."

Димитрова разполага този ход на ПП в контекста на "витаещата предизборна кампания".

По думите ѝ никой не иска да поеме негативите и "несъмнено те вече са в режим на предизборна кампания".

Парадоксът е в това, че ако не се конституира парламентът, не знам и как ще се разпусне, каза още Боряна Димитрова.

"Ние наистина сме в една ескалираща политическа и вече конституционна криза."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35