Докато обикновеният американец в момента е изправен най-вече пред притесненията от препускащите нагоре цени на храните, за американските политици на фокус сега са най-вече предстоящите междинни избори. Ще успеят ли демократите, изправени пред висока инфлация, нестабилен фондов пазар и съвсем не неоснователни страхове от рецесия, да спечелят избирателите на своя страна и да защитят крехкото си мнозинството си в Камарата на представителите и Сената или републиканците ще си върнат мнозинството?
От Републиканската партия обвиняват демократите, че основната причина американците да страдат от високите цени сега е мащабният американският спасителен план на стойност 1,9 трилиона долара, подписан от Байдън през март 2021 г. след пандемията. Президентът разчиташе този план сериозно да помогне за икономическото възстановяване. И той може би в някаква степен помогна, но това се оказа съвсем недостатъчно. След това Байдън подписа и т.н. Закон за намаляване на инфлацията, като каза, че "с този закон американският народ спечели, а специалните интереси загубиха".
В края на лятото картината изглеждаше сравнително оптимистична. Цените на бензина слязоха малко надолу, а пазарът на труда се засили. Равнището на безработицата спадна до около 3.5%, равнище отпреди пандемията, което беше достигнато по времето на президента Доналд Тръмп и което беше най-ниското ниво на безработица отпреди повече от 50 години.
Междувременно цените на вноса намаляха, проблемите с веригите за доставки станаха значително по-малко, но стойностите на инфлацията остават високи, превръщайки икономиката в политически опасен проблем за президента Джо Байдън и съпартийците му.
Оправданието, че инфлацията в САЩ е част от глобален феномен и че в момента е световен проблем едва ли ще спечели повече симпатизанти за демократите. Още повече, че както изглежда напоследък, икономическите перспективи в САЩ отново се влошават.
Последен доклад за инфлацията на Министерството на труда само отпреди дни показва, че потребителските цени са се повишили с 8,2% през последните 12 месеца, а само за миналия месец с 0,4 процента.
Въпреки че годишният процент на инфлация спада от юни насам, растящите цени на храната, наемите, здравеопазването и транспорта тежат върху бюджетите на семействата и от Бюрото за преброяване на населението констатират, че през септември продажбите на дребно са спаднали. Все повече американците се ограничават, пазаруват само най-необходимото и се стараят да пестят, намалявайки разходите си на фона на продължаващото постоянно поскъпване на всичко.
В проучване на Economist-YouGov 51% от участниците казват, че когато оценяват силата на икономиката, инфлацията е най-важният фактор и едва 15% оценяват състоянието на икономиката чрез нивото на безработицата. Само 12 процента от демократите, 4% от независимите и 4% от републиканците смятат, че безработицата е по-важна от инфлацията.
Джак Клайнхенц, главен икономист в Националната федерация на дребно обяснява, че „инфлацията е основният фактор, който определя колко купувачите са готови да похарчат”. Семействата използват кредити или спестявания, тъй като трябва да посрещат по-високите цени. Всичко това не е без значение за избирателите, които все повече започват да се съмняват в способността на Байдън и демократите, че могат успешно да изведат САЩ от затъването. Според проучването на The Economist и YouGov едва 28 процента от американците вярват, че Съединените щати се движат в правилната посока.
Анкетата сред 1500 граждани на САЩ показва, че 41% от демократите, 53% от независимите и 78% от републиканците смятат, че САЩ вече са в рецесия, въпреки че икономиката е добавяла средно 420 000 работни места всеки месец тази година.
А политиците продължават да се рекламират. Според Антоан Сийрайт, стратег на демократите, липсата на план на републиканците за борба с инфлацията би трябвало да бъде добра предпоставка те да спечелят гласоподаватели, но Дъг Хей, републикански стратег и бивш говорител на Републиканския национален комитет казва, че републиканците не се нуждаят от решение, за да спечелят от опасенията на американците относно инфлацията и икономиката и добавя, че в политиката често пъти идентифицирането на проблема се възнаграждава по-добре от предлагането на решения, а в момента хората са твърде гневни на случващото се и това може да бъде печеливша стратегия за тях.
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..