Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"По ръба" с Калина Андролова: Чии интереси защитават ПП, когато управляват?

Калина Андролова
Снимка: Ани Петрова

"Докато избирахме три дни председател на парламента, държавата фалира“, каза Кирил Ананиев, безспорен експерт в областта на бюджетирането. На брифинг на ГЕРБ той завърши изказването си с констатацията, че Асен Василев е най-слабият министър на финансите за последните няколко десетилетия. Едва ли има икономически грамотен човек в страната ни, който да спори с Ананиев за оценките му точно в неговия професионален ресор. ПП направиха следното: върху икономическата криза, придошла от международната обстановка, насложиха собствена вътрешнонадробена криза, заради липса на знания и опит, или казано по-грубо, поради управленска некадърност. След 6-7-месечно управление кабинетът „Петков“ остави след себе си полуфункционираща държавност, грешки във външната политика, разтуреност и безизходица в енергийните доставки, както и финансови дългове. На възраженията, че те са юпи културата, Харвард, промяната, бъдещето и всякакви други претенции, но за съжаление войната в Украйна им е попречила да демонстрират своето пълно величие, ще кажа само, че където международното положение пречи на способностите, там в действителност няма способности. Трябва да се признае, че щом ПП могат да намерят добра маркетингова опаковка за оръжията, какво по-лесно от това да опаковат впечатляващо за публиката собствената си управленска несъстоятелност!

Проектобюджетът за 2023 г. е с бюджетен дефицит от 11 млрд. и 600 млн. лева. Тоест дефицитът от 2022 година се задълбочава с още 5 млрд. и 300 млн. лева. Поради тази причина се предлага държавата, тоест всички ние, да поемем нов дълг от 16 млрд. лева. Ситуацията обаче в цяла Европа по отношение на дълговете е сложна, заради прогнозите за рецесия и глобалната несигурност. По време на подобни нестабилни периоди паричният ресурс поскъпва. Асен Василев обясняваше, че чака подходящ момент да излезе на външните пазари, защото така бил съветван от банките. Накрая заради забавянето емисията ценни книжа на стойност 4,4 млрд. евро бе пласирана при по-висока доходност и ощетява държавата с около 300 млн. евро. Съвсем логично, банкерските съвети винаги са в полза на финансовите институции и възниква въпросът чии интереси всъщност е защитавал Асен Василев в ролята си на министър?! Скъпо е да вземеш паричен ресурс и от вътрешния пазар в момента. Пазарите очакват лихвите да продължат да нарастват, затова финансовите институции се държат резервирано. Служебният кабинет няколко пъти подред прави опити да пласира книжа на вътрешния пазар за 200 млн. лева, и в крайна сметка достигна 5.65% доходност, която е най-високата от 2012 г. насам.

На фона на тази неприятна ситуация обсъждането на бюджета от партиите, които вече са в предизборна истерия, заплашва да се превърне в бедствие в очите на всеки здравомислещ икономист. Ако по някаква причина не се приеме нов държавен бюджет, законът уточнява, че през следващата година ще се харчат всеки месец по 1/12 от парите на последния бюджет. Подобна перспектива звучи по-разумно, отколкото това, което ще се случи, когато бюджетът започне да се обсъжда и новата лява партия, тоест ПП, започне да се състезава с БСП по раздаване на средства. Така или иначе новият бюджет копира политиките на летния бюджет, в който въпросните 15-16 млрд. лева бяха заложени като бомба, защото партиите вече наддаваха коя повече да се хареса на пенсионерите. Общият дълг на България е около е 37 млрд. лева, а само през следващата година трябва да се вземат 16 млрд. Но тъй като нещо ще върнем и по старите си дългове, нетно дългът ще се увеличи с около 12-13 млрд. лева. Това са финансовите резултати на Асен Василев и ПП. Още когато влязоха в изпълнителната власт, въпросните от Харвард започнаха да обсъждат колко ни е нисък държавния дълг, и как можем да си позволим да поемаме още дълг. Забележете, при това в най-критичния момент за света от Кубинската ракетна криза насам, от октомври 1962 г. Един такъв дълг не би бил проблем, ако е добре обмислен, при стабилна икономика, липса на война и предсказуемост на средата. Министерството на финансите са заложили 1,6% икономически растеж и на тази база се формира дефицитът от 6,6% от БВП и 16-те милиарда дълг. Обаче БНБ казва, че икономическият растеж догодина няма да е 1,6%, а ще бъде 0,1. Ако наистина растежът е 0,1, дефицитът ще скочи, ще скочи и дългът, който вече няма да е 16 млрд. лева, а ще бъде 20 милиарда и нагоре. Тоест дори не е сигурно, че тези 16 млрд. лева ще стигнат, за да покрият дефицита. Обратното също е валидно. Ако икономическият растеж е по-висок от 1,6%, тогава ще има преизпълнение на приходната част и дефицитът ще бъде по-малък. А от там и дългът, който трябва да се поеме. Всичко се върти около активността в икономиката. А данните от последните две години сочат, че ние изоставаме от икономиките на ЕС. Когато държавата харчи за инвестиции, например в инфраструктура, тя стимулира икономиката. Ако дългът не се използва за реформи, които да увеличават приходите в икономиката, а се харчи за предизборно вербуване на възрастния електорат, това води до нарастване на дълговото бреме. И в крайна сметка до опасност от невъзможност за плащане. Нарастващата задлъжнялост по принцип е форма на контрол и дава възможност за поставяне на всевъзможни условия към държавата, която е в нужда. Отново питам: чии интереси защитават ПП, когато управляват?!

С тези икономически резултати отиваме на избори, защото вече е ясно, че дори президентът Радев да даде мандата на „Български възход“, кабинет няма да има. ДБ направиха една много сериозна грешка в предишната предизборна кампания. Те не казаха още в началото на кампанията, че ПП са лява партия. Да, евроатлантическа, но лява. ДБ трябваше да повтарят това през цялото време. Защото София никога не е била лява. ПП са много по-зле от БСП, защото БСП са лява партия, но спазваща финансова дисциплина. За разлика от тях ПП са леви популисти, които могат да профукат финансовата стабилност на държавата с един предизборен замах, водени от теоретични знания, първи практически упражнения, но основно от това, че не им пука за последствията. Ако ДБ не се разграничат от тях, значи се закопчават към левия популизъм и ще трябва солидарно да понясат по-нататък щетите...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50