Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо България изостава от другите европейски държави в рециклирането на текстил?

Разпродажба на детски дрехи
Снимка: Д.Дончева

Честото обновяване на гардероба представлява сериозна заплаха за околната среда. От Българската Асоциация "Кръгов Текстил" представиха доклад, свързан с прилагането на кръговата икономика в България. В градинката на „Кристал“ в столицата пък е позиционирана специална изложба „Текстилът е новата пластмаса“.

Средният европеец е закупил 15 килограма текстил за 2020 година, съобщи пред БНР Ваня Ивова,  която е член на Управителния съвет на Асоциацията.

„Изхвърлил е 11 килограма от тях. Ако умножим това по жителите на ЕС ще получим 5 млн. тона отпадък. Тази цифра може да се намали, ако хората поставят текстила, които изхвърлят в специализираните контейнери, а не в смесения битов отпадък. В Европа това е по-развито. Във Франция се събира около 40%, а в България – едва 2%“.

У нас все още няма законодателни мерки от страна на държавата относно събирането на текстил, то се прави доброволно, обясни Ивова.

„Имаме едва 230 контейнери за събиране на текстил. Те са разпределени в 18 общини и са част от пилотни проекти на доброволни начала. Ако у нас се въведат нормалните европейски мерки и практики, ще се събира 40% от текстила. При положение, че това не стане, можем да достигнем до не повече от 8%“

Под 1% от събрания текстил отива на депото за отпадъци, увери Ваня Ивова.

„Всичко останало се рециклира или използва повторно“.

Като проблем пред кръговата икономика тя посочи и състава на дрехите в магазините за бърза мода, които са направени почти изцяло от синтетични материали, за да поддържат ниски цени и да стимулират свръх потребление.

Общото количество произведен текстил в света през 1975 година е било 32 милиона тона, посочи Ивова.

„До 2000 г. имаме двойно увеличение. Днес говорим за четворно увеличение на това през 1975 година. Затова трябва да се събира разделно и да се стимулира втората употреба“.

Добре е българското законодателство да следва европейската Стратегия за устойчивите и кръгови текстилни изделия, предвиждаща разнообразни мерки, смята тя.

Цялото интервю на Силвия Великова с Ваня Ивова може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тръмп посреща Зеленски в Белия дом, 28 февруари 2025 г.

Тръмп за Зеленски: Не започваш война с държава, двайсет пъти по-голяма от твоята

Американският президент Доналд Тръмп обвини украинския държавен глава Володимир Зеленски, че е започнал войната с Русия. А вицепрезидентът Джей Ди Ванс предупреди Европа да увеличи разходите си за отбрана, за да не е зависима от Вашингтон. Според Тръмп първи виновник за конфликта е руският президент Владимир Путин, след него се нарежда..

публикувано на 15.04.25 в 15:13
Външният министър Георг Георгиев.

Георг Георгиев: България не е планирала да прекрати прилагането на санкциите на ЕС спрямо Русия

България не е планирала да прекрати прилагането на санкциите на ЕС спрямо Русия. Страната ни не е налагала национални санкционни мерки на Москва, извън европейските. Това става ясно от писмен отговор на министъра на външните работи Георг Георгиев на въпрос на депутат от ПП-ДБ.  Повод за питането на Божидар Божанов е изказано становище от..

публикувано на 15.04.25 в 15:03
Димитър Гърдев

Димитър Гърдев: Общата икономическа политика на ЕС ни защитава

Има индикации, че ЕС няма да продължи облекченията за селскостопанската продукция на Украйна , защото се видя негативният ефект от тях върху европейските държани. Това каза пред БНР депутатът от ИТН Димитър Гърдев, председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на еврофондовете. " Европа се опитва да защити собствените си..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

НАП разширява списъка с рискови стоки

От 1 май се разширява списъкът с рискови стоки, които подлежат на строг контрол от Националната агенция за приходите.  В него ще влизат строителни материали; нови и употребявани пътни превозни средства; части и принадлежности за автомобили; торове.  След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е..

публикувано на 15.04.25 в 14:35
Атанас Зафиров

Зафиров: Реакторите на АЕЦ "Белене" няма да се продават

Реакторите на АЕЦ "Белене" няма да бъдат продавани, обяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров.  На брифинг в централата на социалистите,  след заседание на Изпълнителното бюро,  Зафиров коментира, че вотът на недоверие, който ще се обсъжда в сряда в Народното събрание, е целенасочен опит да бъде блокирана държавата и да се върне..

публикувано на 15.04.25 в 14:30
Явор Пейчев

Само за 10 години: Жилищата в София са поскъпнали с 200%

За последните 10 години жилищата в София са поскъпнали с 200%. Това сочат данните на една от най-големите брокерски компании на българския пазар. Във Варна и Пловдив цената е скочила съответно със 120 и със 150 на сто. Само през настоящата година се очаква ръст на имотите с 15%. Бум в цените на ваканционните имоти. Най-скъпи са в Созопол,..

публикувано на 15.04.25 в 14:20
Христо Казанджиев

Христо Казанджиев: В интерес на България е мораториумът за шистов газ да се премахне

Вън от съмнение е, че този мораториум с решение на НС за добива за шистов газ е абсолютна недомислица, защото действащият Закон за подземните богатства предоставя всички възможности да бъдат прилагани на каквито и да е опасни технологии за околната среда, коментира в интервю пред БНР енергийният експерт Христо Казанджиев от Българския..

публикувано на 15.04.25 в 14:00