Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къдринка Къдринова: Няма да се стигне до гражданска война в Бразилия, но ще има напрежение

Къдринка Къдринова
Снимка: БНР

Луиз Инасио Лула да Силва спечели в неделя балотажа на президентските избори в Бразилия срещу досегашния държавен глава на страната Жаир Болсонаро. Направи го с едва  2% преднина, а привърженици на изгубилия претендент протестират по всички пътни артерии на страната. От действията им пострадаха дори автомобили от Формула 1.

Няма да се стигне до гражданска война в Бразилия, но ще има напрежение и управлението на Лула няма да е лесно, обясни пред БНР журналистът Къдринка Къдринова.

„Болсонаристите имат мнозинство в парламента и се заканиха на новия прездент, че ще срещне опозиция, каквато не е и сънувал. Те започнаха уличните прояви, очаквайки знак за щурм от него. Той обаче мълча два дена, а после каза, че винаги е спазвал конституцията и ще започне предаване на властта. От друга страна, той отбеляза, че всеки мирен протест е легитимен и така насърчи протестиращите. Това напрежение ще продължи. Страната е разделена. Болсонаро води изключително агресивна политика през последните 4 години. Той настрои съсед срещу съседа. Стигаше се дори до физическа саморазправа на битово ниво“.

Къдринова обясни, че Лула трябва да представлява коалиция от 9 партии, които обедини срещу Болсонаро.

„Той има опит в търсенето на баланс. Произхожда от бедно семейство и е автентично ляв. Неговата цел беше да помогне на най-бедните слоеве в Бразилия и успя. Помогна на 30 милиона души да прескочат линията на бедността. В Латинска Америка обаче има малко автентично леви правителства. Промяна ще има когато хората осъзнаят какво искат и започне осъзнато масово движение“

Болсонаро е обвързан с евангелистките църкви в Бразилия, напомни тя друг факт, влияещ на обстановката в страната.

Те имат много силни медии и силно влияние върху съзнанието на хората. Бедните слоеве са лесно податливи на манипулации“.

Въпреки това, всички се надяват Лула да върне демократичния дух и диалога в това общество, отбеляза Къдринова.

„Той има шанс да го направи, защото масата се води по езика на този, който управлява. Лула има и опит. Той намери общ език с предприемачите в първите си два мандата и те подкрепиха социалните му програми. От това обаче би могла да възникне и корупция“.

Влиянията от диктатурите в Латинска Америка все още не са изчезнали, напомни още Къдринова и обясни защо никой вече не говори за Дилма Русев.

„Тя се е борила срещу диктатурата в Бразилия и е опасен опонент. Има идеология и позиция. Започна да се бори срещу  корупцията, включително в редиците на своите. Води дела срещу тези, които са измъчвали хора по време на военната диктатура. Самата тя е измъчвана жестоко. А Болсонаро толерираше този, който лично е измъчвал Дилма Русев. Това бяха причините да я свалят, а не някакви измислени административни нарушения. Никога няма да й позволят да се върне на власт. Тя е идейния стълб на работническата партия. Сега подкрепя в сянка Лула, който е харизматичен и може да говори с различни слоеве от обществото“.

Цялото интервю на Петър Волгин с Къдринка Къдринова може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават протестите заради загиналото при Ябълково момиче

Тридесетина кюстендилци отново излязоха на протест заради загиналото при ПТП с коне 18-годишно момиче при с.Ябълково. Тe отново блокираха за минути международния път за ГКПП "Гюешево" и Северна Македония в центъра на с.Жиленци. Полицията създаде ред и организация, за да няма напрежение. Отново при при протестиращите - въпреки настоятелните писма..

публикувано на 02.02.25 в 12:01

Мнозинството британци смятат Брекзит за грешка

Повечето британци смятат, че напускането на ЕС е било грешка, но не се очаква политиците да повдигнат въпроса за връщане в организацията, показва проучване и анализ, направени в седмицата, в която се навършиха 5 години от Брекзит. При гласуването на референдума за излизане от ЕС през 2016 година резултатът беше много оспорван - малко под 52%..

публикувано на 02.02.25 в 11:51
Асен Василев

Асен Василев: Няма документ, на които да пише, "отрицателно салдо 18 млрд. лв."

В бюджета за 2025 г. дали ще има дупка, или няма да има, зависи от хората които го пишат, заяви съпредседателят на ПП-ДБ, бивш финансов министър Асен Василев в интервю пред БНР. "За 2024 дефицитът е 3%, става въпрос за единната сметка в БНБ и няма как да се промени, слава Богу, въпреки натиска на Борисов", каза той и посочи, че със..

публикувано на 02.02.25 в 11:43

Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти

Американската певица и актриса Мадона обяви, че подкрепя студентските протести, заради които снощи десетки хиляди хора прекараха нощта на открито в Нови Сад. Днес се очаква да стане ясно и дали ще бъде удължена 24-часовата блокада на Моста на свободата в града под надслов "Три месеца - три моста". Мостът на свободата е едно от трите съоръжения над..

публикувано на 02.02.25 в 11:40
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Не изключвам динамика в коалиционната формула

Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..

публикувано на 02.02.25 в 11:32

Гръцките фермери продължават с блокадите

Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..

публикувано на 02.02.25 в 11:25

МФ събира от държавните структури и общините информация, необходима за бюджета

Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от  критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..

публикувано на 02.02.25 в 11:17