Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две комисии на НС - едно решение за изпращане на въоръжение за Украйна

Министър Стоянов: Решение за въоръжение за Киев да не ограничава българските отбранителни способности

Външният министър Николай Милков (вляво), вътрешният министър Димитър Стоянов (в центъра) и началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов на съвместното заседание на Комисията по външна политика и Комисията по отбрана в НС - 2 октомври.
Снимка: БГНЕС

Окончателно двете ресорни парламентарни комисии - по отбрана и външни работи, одобриха решението за предоставяне на военна и военно-техническа помощ за Украйна. Редакцията стана след около три часа обсъждане.

Предложението подкрепиха депутатите на ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната" от двете комисии и в двете комисии. "Възраждане“, БСП и "Български възход" гласуваха против. Решението отчита, че подкрепата се дава съобразно българските възможности и гарантирайки сигурността и защитата на населението.

След вземането на решението Министерският съвет ще има един месец, за да подготви предложението си за военна и военно-техническа помощ. В кратък срок МС трябва да подготви подписването на споразумения за необходимото военно оборудване, съобразно българските възможности.

Към ангажиментите на правителството са добавени нуждите от това със съюзниците от НАТО да се преговаря за предоставяне на допълнителни способности. Прави впечатление, че тук са отпаднали кратките срокове, в които трябва да се случи това.

В проекта са декларирани и намеренията за подкрепа на следвоенното възстановяване на Украйна, както и подкрепа за страната в Европейския съд за правата на човека.

Пред БНР военният министър Димитър Стоянов заяви, че политическото решение не трябва да ограничава българските отбранителни способности: "Тежко въоръжение, конкретно искано от украинската страна, трудно бихме предоставили поради простата причина, че ние ще загубим конкретни способности“.

На въпрос какво следва, ако депутатите вземат такова решение, той отговори така: "Ако депутатите решат, те няма да решат конкретно какъв тип въоръжение да бъде предоставено".

От парламентарната Комисия по отбрана беше одобрено и решението за купуване на още осем изтребителя Ф-16. До 15 декември България трябва да каже дали приема предложението за сделката на  стойност 1,32 милиарда долара.

Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов каза, че въпреки гласуването в парламентарните комисии има още процедури. Той отхвърли твърденията на БСП, че служебният кабинет е предвидил средства в бюджета за закупуване на самолети "Грипен".   

Сега предложенията трябва да бъдат разгледани от всички депутати, като с това за военната помощ по план трябва да започне утрешната работа на Народното събрание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04

Шестима нови областни управители

Правителството освободи областните управители на Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, София и Софийска област и назначи нови на тяхно място. Стефан Арсов, който беше заместник областен управител на област София-град е назначен за областен управител.  Силвия Арнаутска, експерт по "образование и здравеопазване" в община Ихтиман, е назначена за..

публикувано на 26.04.24 в 18:58

Русия засилва бомбардировките по жп инфраструктурата на Украйна в подготовка за офанзива

Русия засилва бомбардировките по железопътната инфраструктура на Украйна в подготовка за голяма офанзива, твърди източник от украинските служби пред агенция Франс прес.  На въздушни удари днес бяха подложени и разположените до руската граница области Харков и Суми.  Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев..

публикувано на 26.04.24 в 18:07

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав. В изявлението на групировката се посочва, че..

публикувано на 26.04.24 в 17:53
Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: В това положение сме, защото новата ваксина срещу коклюш е краткотрайна

Пресилено е обявяването на епидемия от коклюш, защото не се е покрил нито един от критериите. Причината да сме в това положение е, че новата ваксина не е лоша, с по-малки странични действия , но е краткотрайна - за 4-5 години.  Това коментира доц. д-р Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести и педиатър, в интервю пред БНР...

публикувано на 26.04.24 в 17:51