Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НПО у нас работят главно с деца с аутизъм. Когато те пораснат, не могат да бъдат самостоятелни, отчита мениджърът

Световна технологична компания ще наеме 12 души с аутизъм от България

Мартин Благоев: Хората от аутистичния спектър са пренебрегнати на трудовия пазар

Снимка: Ани Петрова

Водещ световен доставчик на технологични услуги ще осигури работа на хора с разстройство от аутистичния сектор от България. Планира се да бъдат наети 12 души.

Програмата за социални практики на компанията - "DXC Dandelion", помага на хора, диагностицирани с аутизъм, хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието (ХРНВ), дислексия и други неврологични състояния да се развият кариерно в сферата на информационните технологии.

"Програмата цели да подготви хора от аутистичния спектър конкретно за България за бъдеща кариера в IT индустрията", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Мартин Благоев от екипа на компанията.

"Така е структурирана програмата, че хората, които ще бъдат наети, ще бъдат подкрепяни от психолози консултанти. Те ще ги подкрепят в процеса на интегриране в работната среда, ще обучават също и мениджърите за работа с хора от аутистичния спектър."

Програмата е стартирала през 2014 г. в Австралия. Там е отнело години, за да стане тя успешна. Миналата година е започнала да се прилага и във Великобритания. България е една от първите страни в тази инициатива редом с Полша.

Хората от аутистичния спектър са пренебрегнати на трудовия пазар, въпреки че според статистиките близо половината от диагностицираните са с ниво на интелигентност по-високо от средното, отбеляза Благоев пред БНР. По думите му, голяма част от тези хора са или безработни, или работят на места, където не могат да разгърнат пълния си потенциал.

"Определени роли от IT индустрията биха били подходящи за хора от аутистичния сектор."

При опита за партньорство с НПО, работещи с хора от аутистичния спектър, е станало ясно, че техният фокус е главно върху децата, каза още той.

"Но когато тези деца пораснат, малко биват забравяни - че имат нужда от подкрепа, да бъдат самостоятелни."

Процесът по набиране на персонал е в ход. Програмата е отворена за всеки, който иска да кандидатства.

"Изискванията ни са почти минимални. Няма нужда от предишен опит, няма нужда от специално образование. Знаем, че е трудно на хората от аутистичния сектор дори да завършат гимназия или да започнат университет. Важно като изискване е говоримо и разбираемо ниво на английски език. Може би това е едно от основните изисквания, малко по-високо от някаква гледна точка."

Планира се подбраните 12 души да започнат работа от началото на следващата година.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51