"Доверието в изборния процес ще продължи да пада. Среднощните заседания в парламента няма да доведат до повишаване на това доверие. Поведението на БСП е възмутително и огорчаващо. Обидно е да твърдиш, че българският ляв избирател е неграмотен"
Това зави в предаването "Политически НЕкоректно" Петър Витанов, евродепутат от Прогресивния алианс на социалистите и демократите и ръководител на делегацията на българските социалисти в ЕП, член на Националния съвет на БСП.
"Твърдят, че в Европа няма такива машини, но там няма и гласоподавател, който да е склонен да продаде гласа си за 20 евро. В целия цивилизован свят няма такова нещо. И когато това съществува в България, трябва да се вземат мерки, които другите държави не вземат", коментира още той и сподели, че в петък, 18 ноември, е бил на протеста срещу "Хартиената коалиция" пред Народното събрание.
"Ако Явор Божанков беше останал като член на правната комисия, най-вероятно решението нямаше да мине, защото то мина с един глас - бяха 12:11 гласа. Но БСП предпочете да сложи двама мълчаливи депутати, няма да кажа фикуси, които вдигаха ръце 10 часа, без да се изкажат нито веднъж", каза евродепутатът.
Според Петър Витанов БСП за една нощ се е превърнала от партия, с която всички искат да си говорят, в партия на статуквото.
"БСП няма място в управление сега. БСП не може да бъде "златен пръст" и да накланя политическите процеси в една или в друга посока. БСП има своята водеща рола в българската политика - около нея трябва да се създават коалиции. Не може с шепа депутати да накланя едно управление на ляво или на дясно. ... Важно е да се каже сега, че БСП няма намерение да влиза в някакви замаскирани коалиции с третия мандат, ако той бъде връчен на "Български възход", която да послужи за параван за една малко по-широка коалиция, включваща ГЕРБ. ... Промяната в БСП е абсолютно наложителна, за да можем да върнем този дневен ред, който всички хора искат. ... Партията е 30 души останала - апарат, който работи".
Витанов изтъкна, че има декларации от общински организации на БСП, с които те искат по-ранен Конгрес и снемане на доверие от ръководството на партията:
"Ако дадем възможност на това ръководство на БСП да се възпроизведе, да предложи същите водачи на листи за очертаващите се нови парламентарни избори през март, това би било пагубно за резултата на БСП. ... Кадрова промяна, ново начало, възрастово, идейно и програмно обновление. ... След няколко месеца БСП ще може да излезе по-силна и да бъде факторът в политическия живот, който ще разреши политическата и парламентарна криза. Знам, че с други управленци в БСП това ще се случи".
Крум Зарков е един от естествените лидери на опозицията в БСП, смята Витанов и даде пример и с кмета на Перник - Станислав Владимиров, който е "естествен авторитет на място".
Трудно изпълнимо, но не е невъзможно до края на годината България да бъде приета в шенгенското пространство, такава прогноза направи Петър Витанов и обясни:
"Не трябва да се допуска по никакъв начин разделянето на България от Румъния и Хърватия за влизането в Шенген. За това активна роля трябва да играят нашите посланици, които трябва да проверят позицията на страните от ЕС по евентуално разделяне на трите държави и по евентуално тяхно неприемане в шенгенското пространство. Правителството трябва да не се съгласява с онова, което идва по линия на Съвета на ЕС, най-малкото да предложат едни проучвателни резерви, това ще е много силен сигнал, че за България приемането в Шенген е изключително важно. Политическите партии трябва да се ангажират много повече с процеса, декларацията на парламента е фасадна. До колкото знам ПП имат добри контакти с премиера на Нидерландия Марк Рюте, имат изградено взаимно доверие. ГЕРБ имат добри контакти с управляващата партия в Австрия, която също изрази резерви. Ние, като социалисти, виждаме негативна промяна в шведските социалдемократи, които вече не управляват, но могат да предотвратят нежелание в шведския парламент за неприемане на България в Шенген", заяви евродепутатът.
Интервюто на Силвия Великова с Петър Витанов в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..