Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КОП 27: исторически, но крайно недостатъчни решения

Снимка: ЕПА/БГНЕС


"Историческо, но недостатъчно"  - така беше определено споразумението за създаване на специален фонд за компенсация на загубите на по-бедните държави, засегнати от промените в климата, с което завърши 27-та международната конференция на ООН в Египет.  Казано по-просто, богатите нации се съгласиха да плащат за климатичните загуби на уязвимите бедни държави.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш открива кличатичната конференция в египетския курорт Шарм-ел Шейх

Фондът "Загуби и щети" беше одобрен с консенсус след изтощителни преговори. Споразумението се смята за голяма победа за държавите с по-нисък жизнен стандарт, които често понасят последиците от климатичните промени, въпреки че са допринесли най-малко за тях. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш приветства създаването на фонда  като заяви, че гласовете на тези, които са "на предната линия на климатичната криза", трябва да бъдат чути. ООН ще подкрепи "всяка стъпка от тези усилия", добави Гутериш.

"На тази среща за климата бе направена важна крачка към справедливостта. Приветствам решението за създаване на фонд за загубите и щетите и за бързото му пускане в действие. Това очевидно няма да е достатъчно, но е нужният политически сигнал за възстановяване на разклатеното доверие."



Развитите страни доста старателни избягваха темата дълго време, тъй като поемането на историческата вина за измененията в климата може да постави най-богатите нации в позиция да плащат безкрайно. След тежките катаклизми в последната година - като опустошителните наводнения в Пакистан с 1700 жертви и приблизителни щети от 40 млрд. долара, натискът да понесат финансова отговорност за затоплящия се свят нарасна осезаемо. Пакистанската министърка за климатичните промени Шери Рехман изрази задоволство от основаването на фонда. 

"Обнадежди ме, върна вярата в мултилатерализма, даде надежда, че системата КОП действа и показа, че можем да работим заедно."



Новоизбраният президент на Бразилия Луис Игнасио Лула да Силва наелектризира конференцията с обещанието си за нулево обезлесяване до 2030 г. Това не е само обещание към Амазония - Лула на практика връща вярата в ролята на демокрацията и силата на избирателните урни за решаване на проблема с климата.

"Планетата постоянно ни предупреждава, че се нуждаем едни от други, за да оцелеем. Сами се крайно уязвими за климатични бедствия. Но ние пренбрегваме тези предупреждения. Харчим трилиони долари за войни, които носят разрушения и смърт, докато 900 милиона души по света нямат какво да ядат." 

Създаването на фонда обаче е придружено от много неизвестни. Не са договорени все още критериите за задействане на плащанията, както и откъде точно ще дойдат парите и ще бъдат ли достатъчно, отбеляза У Чанхуа, заместник председател на Азиатско-тихоокеанския воден форум.   

"По мое мнение вече имаме кофа, но в нея няма вода, празна е. Трудната част ще бъде да се посочи колко пари ще постъпват във фонда, въпреки че вече имаме финансов механизъм. Ще бъде трудно, защото не знаем в крайна сметка колко пари ще се разпределят. Стоте милиарда долара, обещани всяка година до 2020-а, още не са събрани."



Държавите не поеха ангажимент да разширят обещанието за постепенно намаляване на емисиите от въглища, така че да обхване всички изкопаеми горива. Не се препотвърждава и целта глобалните емисии на парникови газове да достигнат пик до 2025 г., след което да започнат да спадат.  Ангажиментът за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 до 2100 година остава в споразумението, но слиза по-надолу в списъка с приоритетите. Нации и групи, включително Обединеното кралство, ЕС и Нова Зеландия, останаха силно недоволни от тези компромиси. 

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш настоя за по-амбициозни действия за ограничаване на глобалното затопляне:

"Трябва да сме наясно, че планетата ни все още се намира в противошоковата зала. Трябва да намалим решително въглеродните емисии веднага, а на този въпрос не бе обърнато внимание на настоящата среща за климата."

Споразумението от Шарм ел-Шейх не бележи очаквания напредък, тъй като не налага достатъчно изисквания към основните замърсители за по-големи и по-бързи ограничения на емисиите, посочи заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс, който отговаря за Зелената сделка. "Намираме се в решаващото десетилетие, но същевременно не правим достатъчна стъпка напред в името на хората и планетата", каза Тимерманс.

"Трябваше да направим много повече. Гражданите ни очакват да водим, а това означава много по-бързо намаляване на емисиите. Само така се ограничават промените в климата." 

Ситуацията беше трудна за Тимерманс, който предложи централната сделка за фонда за загуби и щети в замяна на повече амбиции за ограничаване на емисиите. В крайна сметка ЕС и съюзниците му трябваше да отстъпят - по-твърда позиция на ЕС можеше да застраши одобрението на фонда за загуби и щети, призна Тимерманс.

Председателят на конференцията на ООН по климата (COP26) Алок Шарма

Британският представител Алок Шарма, който председателстваше конференцията за климата в Глазгоу миналата година, изрази емоционално разочарованието си:

"Ограничаването на емисиите преди 2025 година - не присъства в текста, ясно продължение на линията за постепенно отказване от въглищата и изкопаемите горива - не присъства в текста. Текстовете, свързани с енергетиката, бяха отслабени в последните минути. В Глазгоу заявих, че пулсът на 1,5 по Целзий е слаб. За съжаление тази цел остава на системи". 

Имаше и обвинения. Германският външен министър Аналена Бербок се оплака от препятствия от страна на "съюз от богати на петрол нации и големи емитенти". "Влиянието на индустрията за изкопаеми горива се усещаше навсякъде", каза и Лорънс Тубиана, главен изпълнителен директор на Европейската фондация за климата и архитект на Парижкото споразумение. 
Пътници се качват на специалния влак от Амстердам за Лондон, за да отидат на срещата за климата в Глазгоу
А докато течеше конференцията за климата в Египет, населението на Земята достигна 8 милиарда души. Повечето жители на планетата  увеличават въздействието на икономическото развитие върху околната среда. Въглеродните емисии на най-богатите, 1 %, или около 63 милиона души, са двойно повече от тези на най-бедната част на човечеството, обясни ръководителят на Фонда на ООН за населението Наталия Канем. 

"Увеличаването на населението е концентрирано в най-бедните държави в света. Тези странни имат значително по-ниски вредни емисии и ще страдат непропорционално от ефекта на климатичните промени."

Осем милиарда души не са твърде много за планетата Земя, по-големият проблем е прекомерното потребление на ресурси от най-богатите хора, подчерта Канем.

По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър получава помощ от Швейцария за справяне с миграцията и домашното насилие

Кипър ще получи над 11 млн. евро помощ от Швейцария за справяне с миграционните потоци и с домашното насилие, предвиждат подписаните в Никозия две споразумения. Финансовата подкрепа се предоставя в рамките на втория швейцарски принос към държавите членки на ЕС за периода 2019-2029 г. С повече от 9 млн. евро Швейцария подпомага усилията на..

публикувано на 31.07.24 в 03:31

Безредици в Саутпорт, където бяха убити 3 деца

Безредици избухнаха в северния английски град Саутпорт, където три деца загинаха, а още няколко деца и двама възрастни са в тежко състояние в болница след атаката с нож, за която беше задържан 17-годишен младеж, предаде репортер на Франс прес.  Около 100 протестиращи са запалили огньове и са започнали сблъсъци с полицаите. Гъсти облаци дим се виждат..

публикувано на 31.07.24 в 01:15

Втори пожар от РСМ наближава границата

Около 100 са жителите на двете села Сапарево и Кърпелево, които бяха евакуирани от домовете си. Част от тях са настанени в база на МОН в Сандански, а други са при близки хора.  Пожарът не стихва. Освен стотиците огнеборци и пожарни автомобили, има и тежка техника, с която се правят просеки, за да се ограничи огънят и да се защити пътят към другите..

публикувано на 30.07.24 в 21:41

Половината от обявените близо 850 места в детските градини в Пловдив са заети

Обявените от пловдивската общинска администрация близо 850 свободни места в детските градини и ясли в града са заети едва наполовина, сочат резултатите от провелото се днес поредно класиране. Причината е желанието на родителите децата им да бъдат приети в точно определени детски заведения, в които местата са по-малко от заявения интерес...

публикувано на 30.07.24 в 20:26
В Бейрут, архив.

Израелската армия съобщи, че е нанесла удар в Бейрут като отмъщение за атаката срещу Голанските възвишения

Мощен взрив отекна в южните квартали на ливанската столица Бейрут, предаде Ройтерс. Според източници на Ройтерс атаката е била извършена в южен квартал на Бейрут, където заседава ръководството на "Хизбула", а конкретната мишена е бил Мухсин Шукр - началник на оперативния щаб на шиитската групировка. Не е ясно дали е оцелял.  Според Франс прес..

публикувано на 30.07.24 в 20:10

Близо 550 жители на област Монтана са направили по желание изследване за хепатит

Близо 550 жители на област Монтана са направили по желание изследване за хепатит тази година. Регистрирани са 20 нови случая на заболяването. Във връзка със световния ден за борба с хепатита Регионалната здравна инспекция в Монтана провежда информационна кампания. Пред сградата на РЗИ на централния площад "Жеравица" днес и утре се..

публикувано на 30.07.24 в 20:07
Заседание на Комисията по бюджет и финанси в НС -  30 юли 2024 г.

Бюджетната комисия одобри промените в капиталовата програма с проектите за общините

Бюджетната комисия на Народното събрание одобри на второ четене промените в капиталовата програма с проектите за общините. Министър Петкова: Над 6,2 млрд. лв. е достигнала инвестиционната програма за общините Бюджетната комисия в НС обсъжда изменението на капиталовата програма за общините Тя е част от Бюджет 2024, като промени в другите му..

публикувано на 30.07.24 в 19:48