Областният управител на Ловеч Светослав Славчев поиска от изпълнителния директор на дружеството "ВиК - Ловеч" обяснение защо не е бил уведомен за стократно завишените количества общ азот и азот амониев в отпадните води на предприятието "Мелта 90" в началото на октомври, след оповестени от народния представител Николай Нанков данни за сериозното замърсяване.
В понеделник Николай Нанков представи данни от регионалното министерство за стократно завишените количества общ азот и азот амониев в канализационната мрежа на Ловеч, в деня в който от предприятието "Мелта 90" по разпореждане та прокуратурата принудително бяха източени около два тона амоняк, който замърсяваше околната среда месеци наред.
Сега областният управител Светослав Славчев освен обяснение за това, че не е бил уведомен за замърсяването, е изискал от дружеството "ВиК - Ловеч" всички протоколи от извършени проби от май т. г. насам.
В областната администрация има входиран един - от средата на юни т. г. когато след изследване на отпадъчните води, зауствани от „Мелта-90“ в канализационната система на Ловеч, от ВиК с писмо до РИОСВ - Плевен, и копие до областния управител, кмета на Ловеч и директора на РДПБЗН, уведомяват, че пристъпват към прекратяване водоснабдяването на предприятието заради констатирано залпово изхвърляне на замърсителни вещества с установени стойности за азот амониев 10 000 mg/dm³ при норма 22 (превишение почти 455 пъти) и за общ азот – 26 448 mg/dm³ при норма 30 (превишение повече от 880 пъти).
Тогава обаче властите и ВиК дружеството не уведомиха медиите и населението за сериозното замърсяване на околната среда.
Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..
На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня. Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..
Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..
Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...
10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста. Десетимата младежи ще останат..
Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..
Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..