Номинираният от ГЕРБ за премиер проф. Николай Габровски започна срещи в Народното събрание в опит да събере достатъчно подкрепа за сформиране на правителство. "Демократична България" и БСП уважиха поканата му за разговори, но отказаха да го подкрепят.
Николай Габровски отново подчерта необходимостта от нов подход в политиката, изведе водещите си приоритети за прозрачно антикорупционно законодателство, реформа в правораздаването, България в Шенген и в еврозоната, приемане на законодателството, свързано с Плана за възстановяване и устойчивост и енергийна независимост, като изрази надежди: "Че заявките, които давам, както и цялостно личността ми ще бъде една отворена врата към повече консенсус, към повече разбирателство, към повече експертност. България със сигурност няма нужда от нови избори".
И констатира пред представителите на "Демократична България": "Допирните ни точки са повече, отколкото разликите". И дори гарантира, че ще търси конституционно мнозинство за създаване на механизъм за контрол над дейността на главния прокурор.
"Демократична България" и БСП изтъкнаха безспорните качества на неврохирурга проф. Николай Габровски, но посочиха ясната червена линия, наречена "партия ГЕРБ".
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов подчерта, че не могат да подкрепят първия мандат за съставяне на редовно правителство, като мотивира позицията с решението на колективните органи на коалицията, но уточни: "Ако обаче бъде излъчено правителство и мисията завърши с успех, ние ще бъдем отворени, макар и като опозиция, да работим по конкретни теми".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова демонстрира последователност и обяви: "Ние няма да подкрепим правителство, оглавявано от Вас като кандидат за министър-председател, тъй като това за нас е правителство на ГЕРБ. Има възможности за втория и за третия".
Номинираният за премиер от ГЕРБ Николай Габровски обаче прогнозира: "Първият мандат ако не се реализира, вероятността да се реализира втори мандат е доста ниска, а третият е меко казано рисков".
Предлаганият кабинет Габровски нарече "гражданска инициатива", в която ще има експерти, по-отдалечени от различните партийни структури: "И смея да твърдя, че някои от имената, които вече са приобщени, са с безспорна репутация".
А за отделните приоритети ще бъде изготвен специален документ.
Тази вечер Николай Габровски проведе среща и с представители на "Български възход".
Доклад на италианската полиция посочва данните от продажбата на фалшиви стоки, което се отразява на брутния вътрешен продукт. Установено е, че на първо място са детските играчки. От първи януари 2023-а година до края на 2024-а, властите са провели над 60 000 операции като стойността на иззетите стоки възлиза на над 532 милиона евро. Рим и..
119 работни места бяха предложени на безработни от 15 работодатели и фирми от различни сектори на организираната трудова борса в Кюстендил. Интерес към предлаганите им позиции проявиха около 100 безработни. Поне 1/3 от тях ще бъдат наети и ще започнат работа, прогнозираха експертите от Бюрото по труда, организатор на срещата. С..
Хората се интересуват от истината. Интересуват се от фактите за атентата в църквата "Света Неделя" през 1924 година. Това сподели общинският съветник от "Синя България" Вили Лилков, автор на книгата "Атентатът в храм "Света Неделя" и пътят към злодеянието на БКП" в интервю пред БНР. "Хората се интересуват от истината и тя се доказва с..
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков даде висока оценка на руско-американските контакти по темата Украйна. В същото време той подчерта, че да се говори за мирно споразумение е твърде рано: "Засега няма ясно очертание на някакво споразумение, но има политическа воля да се движим към споразумение. Още веднъж подчертавам, че оценяваме много високо..
Над 1 кг кокаин е открит при операция на ГДБОП, проведена в София и Бургас. Четирима души са арестувани. Акцията е проведена едновременно в двата града през вчерашния ден. Арестуваните четирима мъже са на възраст между 24 и 50 години. При проведените претърсвания е открит 1 кг кокаин в лек автомобил. А в друг лек автомобил са открити около 10..
Решението за реакторите на АЕЦ "Белене" е знак, че проруските сили в правителството изглежда надделяват по определени теми , още повече, че при евентуално излизане на ДПС-ДПС от мнозинството, ще нарасне потенциалът за изнудване на по-малките партньори като БСП-ОЛ. Коментара направи пред БНР политологът доц. Милен Любенов, преподавател в СУ "Св...
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е заявил в телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон, че създаването на Палестинска държава би било "огромна награда за тероризма", предаде АФП, позовавайки се на изявление на канцеларията на Нетаняху. В съобщение в социалната мрежа Екс (Х) френският президент написа, че е поискал от събеседника..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..