Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко силно успя да разклати доверието в европейските институции "Катаргейт"?

Ева Кайли
Снимка: Европейски парламент

През изминалата седмица Европейският парламент беше белязан от най-големия скандал в историята си - т.нар. "Катаргейт". В резултат бе задържана неговата заместник-председателка Ева Кайли и по-късно освободена от поста си. В момента тя е в ареста в Брюксел.

Скандалът започна точно преди седмица - миналият петък, когато се разбра, че Кайли е арестувана след акция, започнала през юли, заради разследване на престъпна група, инфилтрирана в Европейския парламент.

За ЕС това не е първият сериозен скандал. Нека си припомним оставката на Комисията "Сантер" през 1999 година заради корупционни практики на бившата френска еврокомисарка Едит Кресон, но за Европейския парламент това е наистина безпрецедентен случай. Тогава бяха претърсени  17 домове, сред които на генералния секретар на Международната синдикална конфедерация Лука Визентини, бившия евродепутат от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Пиер-Антонио Панцери, на неговия бивш асистент, сега сътрудник на Алианса и съпруг на Ева Кайли Франческо Джорджи, както и на генералния директор на неправителствената организация - "Няма мир без справедливост" Николо Фига-Таламанка. Също тогава стана ясно, че става дума за лобиране в полза на Катар, сега домакин на световното футболно първенство. Впоследствие в ареста, освен Кайли, бяха оставени Панцери, Джорджи и Таламанка. 

Историята започна да набира все повече сила през седмицата, продължи и наслагването на още познати имена в публичното пространство, заваляха оттегляния от ключови позиции в Европейския парламент. Запечатани са десетки негови офиси в Брюксел и в Страсбург, сред които на евродепутата Марк Тарабела и на асистентката на колежката му Мария Арена. По-късно Тарабела замрази членството си в Прогресивния алианс на социалистите и демократите, а Арена се оттегли от позицията си на председател на подкомисията за правата на човека. Пиетро Бартоло , чийто някогашен асистент е работил в организацията "Бори се с безнаказаността", също свързана със скандала, се оттегли като докладчик в сянка от Комисията по правосъдие и вътрешни работи по доклада за визовата либерализация с Катар. Андреа Коцолино, чийто асистент е съпругът на Кайли Франческо Джорджи, се оттегли като координатор по спешни случаи.

Междувременно бяха припомнени думи на Кайли пред пленарна зала след критики срещу Катар за ситуацията с правата на трудовия пазар, че положението там е повече от добро и ЕС няма за какво да укорява емирството. Впоследствие се разбра, че при обиските у Кайли са намерени 150 хиляди евро в брой, отделно баща й е заловен с куфар от 750 хиляди, а общата сума, открита при обиските, надхвърля един милион. 

Институцията демонстрира бързи действия още със започването на пленарното заседание в понеделник. Тогава председателката Роберта Мецола заяви, че е лишила Кайли от нейните задължения и е задействала процедура за окончателното й сваляне от поста на заместник-председател, като тя бе приключена буквално на следващия ден. Бе спрян и докладът за визовата либерализация с Катар, а по-късно бе гласувана резолюция с огромно мнозинство, в която се настоява да бъде замразена работата, свързана с емирството, в т.ч и споразумението в авиацията, както и достъпа до институцията на негови представители.

Евродепутатите поискаха да се създаде анкетна комисия, която да разследва случаите на корумпиране от трети страни, както и специална комисия за прозрачността. Те призоваха да се забранят на ниво ЕС дарения от трети страни за членове на Европейския парламент и политически партии. Евродепутатите също така да попълват декларации за имотите и доходите си в началото и в края на мандата си.  Председателката Мецола бе особено активна и на вчерашната си среща с европейските лидери, на която пое твърди ангажименти за пресичането на тези корупционни практики.

По-късно се разбра, че европейският главен прокурор Лаура Кьовеши също иска имунитета на Кайли, както и на сънародничката й от ЕНП Мария Спираки заради подозрения с измами, свързани с бюджета на ЕС. От Европарламента по-късно уточниха, че това искане не е свързано с разследването около "Катаргейт".

Предстои изслушването на Кайли в съда в Брюксел другата седмица, тъй като тази това не можа да се случи заради стачка в затвора, в който се намира тя, а това попречи за придвижването й. Сложен е въпросът с освобождаването й като евродепутат, защото решението трябва да се вземе на национално ниво. Поради презумпцията за невинност, за да се случи, тя трябва да бъде осъдена окончателно, което може да отнеме години.

Мандатът на този Европейски парламент изтича през 2024-та година и е твърде възможно Кайли да остане част от него дотогава, в т.ч. и да получава съответното заплащане.

Лидерите на Европейския съвет и на Комисията Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен заявиха снощи, че скандалът разклаща силно доверието в европейските институции. Това действително е така и е особено сложно точно в момент, в който повечето европейци са потърпевши от войната в Украйна заради високите цени на енергията и поскъпването на живота въобще. Логично е да си задават въпроса: "Защо аз ще оцелявам, студувайки през зимата и ще се лишавам от основни за съществуването ми неща, докато тези, които коват законите и ми налагат тези ограничения, живеят като богове и кризата само ще преминава покрай тях"? Нещо повече - тази история, която засяга най-високите нива на една от трите институции на ЕС, може да се окаже дори не върхът на айсберга, а връхче на неговия връх. В Европейския парламент е пълно с делегации, които отговарят за връзки с кои ли не държави и в този контекст бихме могли да си представим какво става под повърхността на поднесените клишета или понякога по-емоционални фрази. Особено тези за приятелство с Русия и особено ако войната в Украйна можеше да бъде избегната. И дали лобирането за Русия не продължава и в момента, въпреки честите декларации срещу действията й. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа копка на нов корпус на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов"

Първа копка на нов корпус на Националната природо-математическа гимназия „Академик Любомир Чакалов“ в София ще се състои днес от 10 ч. На церемонията ще участва министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Към учебното заведение ще бъдат изградени нова 4-етажна учебна сграда, както и физкултурен салон и многофункционална..

публикувано на 22.07.24 в 08:40
Община Плевен

Среща с депутатите от Плевенско за развитието на общината

В Плевен председателят на Общинския съвет Иван Малкодански организира среща-разговор с народните представители от региона за развитието на общината. Осем са депутатите от Плевен, които ще чуят от ръководството основните проблеми и подготвените проекти. "Целта е народните избраници от областта заедно с кмета и областния управител да..

публикувано на 22.07.24 в 08:33
доц. Албена Танева

Доц. Албена Танева: Партийната криза е предпоставка за политическата

Партийната криза е предпоставка за политическата криза, с която се сблъскваме. Това мнение изрази пред БНР доц. д-р Албена Танева, ръководител на Катедрата по публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". " Твърде много хора в нашето общество започват да смятат, че решението на всички тези въпроси е кардинална..

публикувано на 22.07.24 в 08:27
Протест срещу туризма в Испания.

Хиляди на протест срещу прекомерния туризъм в Палма де Майорка

Хиляди хора протестираха в Палма де Майорка срещу прекомерния туризъм. Това е втората голяма демонстрация на Майорка след протеста в края на май, който събра 10 хиляди души в столицата на Балеарските острови. Участниците в демонстрацията в Палма са били 12 000 според полицията, 50 000 - по данни на организаторите. Те се обявиха срещу..

публикувано на 22.07.24 в 08:20

Пунктовете за технически прегледи без свързаност с Автомобилна администрация спират работа

От днес спират дейност пунктовете за технически прегледи, които не са осигурили свързаност на уредите за измерване със системата на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". С промени, приети миналата година, резултатите от измерванията ще се изпращат електронно, обясни Станимир Арабаджиев, заместник изпълнителен директор на Агенцията:..

публикувано на 22.07.24 в 08:07

Външните министри на ЕС обсъждат руската агресия срещу Украйна

Днес министрите на външните работи на страните членки на ЕС ще обсъдят в Брюксел руската агресия срещу Украйна след неформален разговор с министъра на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба по видеоконферентна връзка. След това те ще дебатират по положението в Близкия изток с оглед на последните събития в региона, както и по цифровата..

публикувано на 22.07.24 в 07:58
Борислав Сандов

Борислав Сандов: Не се учим от бедствията, не действаме превантивно

С нашите решения определяме какъв да бъде светът около нас. Но когато говорим за по-мащабни прояви, трябва да търсим отговорността на политическите представители, на институциите . Това коментира пред БНР Борислав Сандов от "Зелено движение", бивш вицепремиер по климатичните политики. Седмица под знака на пожарите и червения код..

публикувано на 22.07.24 в 07:58