Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спор между синдикати и премиер за използването на армията по време на стачки на Острова

Риши Сунак напуска Даунинг стрийт 10, отправяйки се към парламента в Лондон, 26 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания профсъюзите критикуваха плановете на правителството да използва 1 200 военни да покриват ключови позиции по време на стачките, но премиерът Риши Сунак ги обвини от своя страна като ги сравни с герой от детските книжки, който иска да открадне Коледа.

Ръководителите на синдикатите твърдят, че военните не са подходящо обучени да охраняват границите на страната или пък да карат линейки и че не трябва да бъдат поставяни в такова „неудобно“ положение след като имат достатъчно други задължения.

Риши Сунак обаче каза, че профсъюзите правят мизерен живота на милиони със стачките, които са злонамерено насочени точно по Коледа, отличавайки особено железопътните работници. В писмо до „Сън он сънди“ премиерът пише, че железопътните работници и пограничните служители са получили справедливи и разумни сделки за увеличение на заплащането, но не споменава нищо за шофьорите на линейки и медицинските сестри.

Сунак допълва, че дори лейбъристите са признали, че исканията на синдикатите са нереалистични, но продължават да ги подкрепят. Той сравни ръководителите на профсъюзите с измисления герой Гринч, който краде Коледа.

Разчитането на армията за справяне с кризата, породена от стачките обаче бе критикувана и от самият командващ въоръжените сили адмирал Тони Радакин. В негова статия в „Сънди телеграф“ той също посочва, че може да е „опасно“ рутинното използване на военни като „предпазен механизъм“ по време на стачни действия. Адмиралът допълва, че въоръжените сили са достатъчно заети и трябва да се фокусират върху основната си роля.

Междувременно медицинските сестри заплашиха с нова 48-часова стачка във вторник.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Белият дом ще решава кои медии могат да отразяват на живо Доналд Тръмп

Белият дом заяви, че "негови служители ще решат" кои медии ще имат право редовно да отразяват американския президент Доналд Тръмп на живо, предаде Асошиейтед прес. Това е рязка промяна във вековната традиция, според която независими медийни групи могат да отразяват действията на президента и да го държат отговорен от името на американците, отбелязва..

публикувано на 26.02.25 в 04:10
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски иска лично да попише споразумението за редките минерали

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..

публикувано на 26.02.25 в 01:03

Украйна може да подпише в петък споразумението със САЩ

Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали.  Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..

публикувано на 25.02.25 в 22:02
Илон Мъск

Над 230 000 канадци са подписали петиция за отнемане на канадското гражданство на Илон Мъск

Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..

публикувано на 25.02.25 в 21:58
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск е в критично, но стабилно състояние

В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..

публикувано на 25.02.25 в 21:54
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон заявиха, че приветстват лидерството на Тръмп в усилията за мир в Украйна

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон.  Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..

публикувано на 25.02.25 в 21:50

Приютът за безстопанствени животни в Добрич моли за дарения на хранителни продукти

Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..

публикувано на 25.02.25 в 20:51