Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландия възнамерява да се извини за търговията с роби в миналото

Холандският министър-председател Марк Рюте
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нидерландия днес изглежда най-накрая ще поеме по пътя на официалното извинение за своята опетнена от 250-годишна история на робовладелство, предаде АФП.

Премиерът Марк Рюте ще произнесе реч по темата в Хага, а седем министри от кабинета ще посетят седем бивши колонии в Южна Америка и Карибите за събитието.

Сигрид Кааг, министър на финансите и вицепремиер, заяви по време на официална визита в Суринам миналата седмица, че „процесът“ ще има „още един повратен момент на 1 юли догодина“.

Наследници на поробени от нидерландци ще отбележат тогава 150 години освобождение в годишното честване, наречено „Кити Коти“ (Счупване на оковите) на суринамски.

Но планът предизвика проблеми – организации и други засегнати страни разкритикуваха стъпката като прибързана, а липсата на консултации от страна на Нидерландия бе изтълкувана като продължаващ колониален подход.

В резултат Рюте още не е потвърдил, че в действителност ще се извини.

Местни медии съобщават, че всичко сочи, че той ще направи точно това – ще поднесе извинения за ролята на нидерландците в търговията с роби, която е довела до вековна и нечувана нищета.

Нидерландия е спонсорирала своята „златна ера“ през XVI и XVII век с превозването на около 600 000 поробени африканци най-вече към Южна Америка и Карибите.

Но през последните години се бори с факта, че музеите ѝ със скъпи картини и историческите ѝ градове са до голяма степен изградени на гърба именно на тази бруталност, отбелязва АФП.

След възхода на „Черните животи имат значение“ в САЩ в Нидерландия също бяха повдигнати въпроси за расизма в обществото.

И натискът за извинение се засили в градове като Амстердам, Ротердам, Хага и Утрехт. Рюте отдавна се съпротивляваше, заявявайки, че периодът на робовладелство е твърде отдавнашен и извинение ще възпламени напрежение в страната, в която крайната десница остава силна.

Той промени мнението си, но това не се хареса на всички.

Премиерката на Свети Мартин Силверия Якобс заяви пред нидерландски медии в събота, че островът няма да приеме извинение, докато не бъде обсъдено от местните власти.

Робството официално е премахнато в Суринам и в други покорени от нидерландци земи 1 юли 1863 г., но реално е прекратено през 1873 г. след 10-годишен „преходен“ период.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05