Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът "Стоцки" продължава. Съд също отказа закрила на руснака, той ще обжалва

Алекс Стоцки
Снимка: Ирина Недева

След отказа на Държавната агенция за бежанците да даде закрила на младия руснак Алекс Стоцки, преди дни Софийският административен съд е потвърдил това решение. Стоцки ще обжалва и него.

"САС реши да ми откаже предоставянето на право на международна защита. Съдът напълно потвърди решението на Държавната агенция за бежанците. Силно ме удиви пълното припокриване и цитиране, 1:1, на първоначалното заключение на държавната агенция за отказ", разказа Алекс Стоцки пред БНР.

"Отлично разбирам, че съм в положението на молещ, а не на изискващ. В това положение не е моя работа да критикувам, но считам това решение за абсолютно несправедливо и за вид нонсенс", коментира Стоцки в предаването "Хоризонт до обед".

Стоцки е имал възможност да предостави пред българските власти копие от призовката си от руските власти за частичната мобилизация. В повиквателната няма дата, уточни той.

"Доколкото съм честен човек, който нищо не иска да си измисля, аз можех да допиша произволна дата на този документ. Но аз предоставих това копие във вида, в който съм го получил на адреса си в Москва."

Руският активист срещу войната заяви още, че съдът е игнорирал писмо в негова защита от правозащитната организация "Мемориал".

"Нейното мнение беше пренебрегнато. В тази справка имаше съвсем конкретно упоменати реални факти, заплашващи хора в Русия."

Според Стоцки не може да се говори за демокрация и демократични институции в страна, "в която просто могат да те пребият с чук", в която "измъчват политзатворници и противници на войната".

"Моят случай не е единичен, има и други хора, потърсили убежище, след като са протестирали като своеобразно опозиционно крило", посочи още Алекс Стоцки.

С какво впечатление остава той от България като цяло?

"Трябва да се отдели впечатлението от България и това от българските чиновници. Аз съм много благодарен на българското общество, което ме подкрепя, подкрепя и украинците. Искрено се надявам, че всичко това ще завърши благополучно."

Стоцки потвърди пред БНР, че ще обжалва решението на Софийския административен съд пред последната инстанция. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47