Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради войната в Украйна регионът има тежък проблем. Отказът от работещи мощности в краткосрочен план е неразумен, обясни той

Антон Иванов: Над 20 от заявените в ПВУ реформи в енергетиката не са мръднали и на йота. Необходимо е предоговаряне

Не сме готови за следващо плащане по плана и няма да бъдем готови в близките 3-4 месеца, каза енергийният експерт

Антон Иванов
Снимка: БГНЕС

В Плана за възстановяване и устойчивост има заявени над 20 реформи, които вече трябваше да бъдат в действие в енергетиката и не са мръднали и на йота – сред тях са либерализацията на пазара и енергийно бедните.

Това каза в интервю за БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум.

Нуждата от предоговаряне или преосмисляне на ПВУ не произтича само и единствено от нуждата да се удължат рестрикциите към въглищните централи, изтъкна той. 

"Фокусът е върху въглищните централи, но фактически ние не сме готови за следващото плащане по ПВУ и няма да бъдем готови в близките 3-4 месеца", предупреди Иванов.

По-разумно е да се влезе в разговори с ЕК, смята експертът.

Снимка: БГНЕС

Основният аргумент е войната в Украйна, която постави нашия регион в енергийно отношение в много различно положение от обсъжданото миналата година, когато се подготвяха проектните фишове по ПВУ, посочи Антон Иванов в предаването "Преди всички".

"Това е много тежък проблем за региона. Той ще продължава да се утежнява. В Украйна енергийната инфраструктура се разрушава и ще има нужда от изграждане на изключително големи обекти, които ще изискват ресурси, усилия и електрическа енергия. В този момент ние да се отказваме от производствени мощности, които до голяма степен изпълняват съвременните екологични изисквания за работа, ни се струва неразумно и затова настояваме да бъде предоговорено."

Става дума за адаптация на междинните цели към реалностите – не се отказваме от нисковъглеродна икономика към 2050 г., както и от целта за намаляване с 50% на емисиите към 2030 г., уточни Иванов. Въпросът според него касае краткосрочните цели в рамките на 2-3 години.

Ако в краткосрочен план се затворят 40 на сто от мощностите, България ще се превърне във вносител на ток в регион, в който електрическата енергия няма да е достатъчна, поясни енергийният експерт. 

Към 2030 г. със сигурност ще имаме затворени някои въглищни блокове, подчерта Антон Иванов.

"Ние ще си изпълняваме средносрочните цели към 2030 г., но ще имаме време да се подготвим за изпълнението на тези ангажименти. Заместващи мощности – това е, което е необходимо, когато затваряме работещи енергийни мощности. До 2030 г. имаме всички възможности да въведем в експлоатация адекватни заместващи мощности и мрежови капацитети."

ЕК ще зададе много въпроси и ще отправи решенията към политическите нива. Трябва да сме готови да убеждаваме страните членки на политическо ниво за необходимостта от тази промяна.

Това според него ще отнеме 6 месеца, но така или иначе в този период следващо плащане няма как да получим.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01